Kazakhstan National Committee "Man and Biosphere"

THE LIST OF SPECIES OF AKSU-ZHABAGLY BIOSPHERE RESERVE
THE LIST OF VASCULAR PLANTS

(Latin and Russian names)

Type Equisetophyta
Class Equisetopsida
Family Equisetaceae
Equisetum arvense L. - Хвощ полевой
E. ramosissimum Desf. - Х. ветвистый

Type Polypodiphyta
Class Polypodiopsida
Family Ophioglossaceae
Botrychium lunaria (L.) Sw. - Гроздовик полулунный
Family Athyriaceae
Cystopteris fragilis (L.) Bernh. - Пузырник ломкий
Family Aspidiaceae (=Dryopteridaceae)
Dryopteris mindshelkensis Pavl. - Щитовник минджилкенский
Family. Aspleniaceae
Asplenium viride Huds.- Костенец зеленый

A. trichomanes L. - К. волосовидный
A. ruta-muraria L.- К. рута постенная
Ceterach officinarum Willd. - Скребница аптечная 
Family Adiantaceae
Adiantum capillus-veneris L. - Адиантум венерин волос       
Family Sinopteridaceae
Cheilanthes persica (Bory) Mett. ex Kuhn - Краекучник персидский

Type Pinophyta
Class Pinopsida
Family Cupressaceae
Juniperus turkestanica Kom-Можжевельник туркестанский      
J. sabina L.- М.казацкий      
J. semiglobosa Regel - М. полушаровидный
J. seravschanica Kom. - М. зеравшанский
J. x talassica Lipsky (J.sabina L. x J. semiglobosa Regel) – М. Таласский

Class Gnetopsida
Family Ephedraceae
Ephedra regeliana Florin - Хвойник Регеля  
E. equisetina Bunge - Х. хвощевой
E. intermedia Schrenk et C.A. Mey. – Х. средний*
E. fedtschenkoae Pauls.- Х. Федченко

Type Magnoliophyta
Class Monocotyledones (Liliopsida)
Family  Typhaceae
Typha latifolia L. - Рогоз широколиственный
Family Potamogetonaceae
Potamogeton crispus L. - Рдест курчавый*
P. pusillus L.- Р. маленький
Family Juncaginaceae
Triglochin maritimum L.- Триостренник приморский
Family Poaceae
Botriochloa ischaemum (L.) Keng - Бородач кровоостанавливающий
Echinochloa crusgalli (L.) Beauv. - Ежовник петушье просо      
Setaria pumila (Poir.)Schult. (=S. glauca (L.) Beauv.) - Щетинник сизый
Phalaroides arundinacea (L.) Rauschert -Канареечниковидник  тростниковый
Achnatherum caragana (Trin. et Rupr.) Nevski - Ахнатерум раскидистый
Stipa caucasica Schmalh. - Ковыль кавказский
S. karataviensis Roshev. - К. каратавский
S. lessingiana Trin. et Rupr.- К. Лессинга
S. orientalis Trin.- К. восточный
S. caspia C. Koch.(S. szovitsiana Trin.) - К. каспийский
S. kirghisorum P. Smirn. - К. киргизский
S. capillata L. - К. волосатик
Piptatherum sogdianum (Grig.) Roshev. - Рисовидка согдийская
P. ferganense (Litv.) Roshev. ex E. Nikit. - Р. ферганская
P. songaricum (Trin. et Rupr.) Roshev. - Р. джунгарская
P. holciforme (Bieb.) Roem. et Schult. - Р. бухарниковая
P. laterale (Regel) Munro ex Nevski - Р. боковая   
P. alpestre (Grig.) Roshev. - Р. альпийска
Milium effusum L.- Бор развесистый
Phleum paniculatum Huds. Karst. - Тимофеевка метельчатая
Ph. phleoides (L.) Simk. - Т. степная
Ph. alpinum L. - Т. альпийская
Ph. pratense L.  - Т. Луговая **
Alopecurus himalaicus Hook. fil. - Лисохвост гималайский
A. pratensis L.- Л. луговой
A. aequalis Sobol. - Л. равный
Agrostis turkestanica Drob. - Полевица туркестанская
A. gigantea Roth - П. гигантская
Calamogrostis epigeios (L.) Roth - Вейник наземный
C. pseudophragmites (Hall. fil.) Koel. - В. тростниковидный
C. dubia Bunge - В. сомнительный
C. holciformis Jaub. et Spach - В. бухарниковидный
Deschampsia koelerioides Regel - Луговик тонконоговидный
Trisetum spicatum (L.) K. Richt. - Трищетинник колосистый
Avena fatua L. - Овес пустой, овсюг
Helictotrichon hookeri (Scribn.) Henrard - Овсец Гукера
H. altaicum Tzvel. – О. алтайский
H. schellianum (Hack.) Kitag. – О. Шелля
Cynodon dactylon (L.) Pers. - Свинорой пальчатый       
Phragmites australis (Cav.) Trin. ex Steud. - Тростник южный
Eragrostis collina Trin. - Полевичка холмовая
Koeleria cristata (L.) Pers. - Тонконог гребенчатый
Catabrosa aquatica (L.) Beauv. - Поручейница водяная
Melica altissima L. - Перловник высокий
M. secunda Regel - П. однобокий
M. inaequiglumis Boiss. - П. неравночешуйный
M. jacquemontii Decne. - П. Жакимонта
M. transsilvanica Schur - П. трансильванский
Dactylis glomerata L. - Ежа сборная
Sclerochloa dura (L.) Beauv. - Жесткоколосница твердая
Poa bulbosa L. - Мятлик луковичный
P. bactriana Roshev. - М. бактрийский
P. annua L. - М. однолетний
P. trivialis L. - М. обыкновенный
P. pratensis L. - М. луговой
P. angustifolia L. - М. узколистный
P. nemoralis L. - М. боровой
P. relaxa Ovcz. - М. расползающийся
P. lipskyi Roshev. - М. Липского
P. alpina L. - М. альпийский
P. hissarica Roshev. ex Ovcz. - М. гиссарский
P. sibirica Roshev. - М. сибирский
P. bucharica Roshev. - М. бухарский
Puccinellia subspicata V.Krecz. - Пуччинеллия колосовидная
P. gigantea (Grossh.) Grossh. - П. гигантская
P. distans (Jacq.) Parl. - П. расставленная
Festuca olgae (Regel) Krivot. - Овсяница Ольги
F. karatavica (Bunge) B. Fedtsch. - О. каратавская
F. pratensis Huds. - О. луговая
F. gigantea (L.) Vill. - О. исполинская
F. rubra L. - О. красная
F. valesiaca Gaudin - О. валезийская, типчак
F. kryloviana Reverd. –О. Крылова
Bromopsis inermis (Leyss.) Holub - Кострец безостый.
B. tyttholepis (Nevski) Holub - К. мелкочещуйный
B. angrenica (Drob.) Holub - К. ангренский
B. turkestanica (Drob.) Holub - К. туркестанский
Anisantha sterilis (L.) Nevski - Неравноцветник бесплодный
A. tectorum (L.) Nevski - Н. кровельный
Bromus squarrosus L. - Костёр растопыренный
B. japonicus Thunb. - К. японский 
B. sewerzowii Regel - К. Северцова
B. scoparius L. - К. метельчатый
B. oxyodon Schrenk - К. острозубый
B. danthoniae Trin. - К. дантониевидный
Boissiera squarrosa (Banks et Soland.) Nevski - Буассьерра растопыренная
Brachypodium pinnatum (L.) Beauv. - Коротконожка перистая
B. sylvaticum (Huds.) Beauv. - К. лесная
Lolium persicum Boiss. et Hohen. - Плевел персидский
L. perenne L. - П. многолетний
Elymus tschimganicus (Drob.) Tzvel. - Пырейник чимганский
E. schrenkianus (Fisch. et C.A. Mey.) Tzvel. - П. Шренка
E. fedtschenkoi Tzvel. - П. Федченко
E. praeruptus Tzvel. - П. прерывистоколосый
E. drobovii (Nevski) Tzvel. - П. Дробова
E. abolinii (Drob.)Tzvel. – П. Аболина
E. nevskii Tzvel. - П. Невского
E. caninus (L.) L. -  П. собачий
Elytrigia cognata(Hack.) Holub (=E. ferganensis (Drob.) Nevski) - Пырей родственный
E. repens (L.) Nevski - П. ползучий
E. pulcherrima (Grossh.) Nevski - П. красивейший
E. intermedia (Host) Nevski - П. средний
E. trichophora (Link) Nevski - П. волосоносный
Agropyron badamense Drob. -  Житняк бадамский
A. cristatum (L.) Beauv. - Ж. гребенчатый
Aegilops cylindrica Host - Эгилопс цилиндрический
Heteranthelium piliferum (Banks et Soland.) Hochst. - Гетерантелиум волосоносный
Taeniatherum crinitum (Schreb.) Nevski - Лентоостник длинноволосый
Hordeum turkestanicum Nevski - Ячмень туркестанский
H. bulbosum L. - Я. луковичный
H. leporinum Link – Я. заячий *
Leymus angustus (Trin.) Pilg. - Колосняк узкоколосый
L. flexilis (Nevski) Tzvel. - К. ломкий
L. aemulans (Nevski) Tzvel. - К. подражающий
Eremopoa oxyglumis (Boiss.) Roshev. - Пустынномятлик острочешуйчатый
E. songarica (Schrenk) Roshev. - П. джунгарский
Family Cyperaceae
Scirpoides holoschoenus (L.) Sojak (=Holoschoenus vulgaris Link.) - Камышовник обыкновенный
Blysmus compressus (L.) Panz. ex Link - Блисмус сжатый
Eriophorum scheuchzeri Hoppe - Пушица Шейхцера
Baethryon pumilum (Vahl) A. et D. Love - Пухонос приземистый
Eleocharis meridionalis Zinserl. - Болотница южная
E. uniglumis (Link) Schult. - Б. одночешуйная
Kobresia humilis (C.A. Mey. ex Trautv.) Serg. - Кобрезия низкая
K. stenocarpa (Kar. et Kir.) Steud. - К. узкоплодная        
Carex microglochin Wahlenb. - Осока мелкоостренник
C. melanostachya Bieb. ex Willd. - О. черноколосая
C. songorica Kar. et Kir. - О. джунгарская
C. acutiformis Ehrh. - О. заостренная
C. diluta Bieb. (=C. karelinii Meinsh.)- О. светлая
C. serotina Merat - О. поздняя
C. aneurocarpa V. Krecz. - О. нежилкоплодная
C. turkestanica Regel - О. туркестанская
C. alexeenkoana Litv. - О. Алексеенко
C. litwinowii Kuk. - О. Литвинова
C. caucasica Stev. - О. кавказская
C. popovi V.Krecz. (=C. decaulescens V. Krecz.) - О. Попова
C. melanantha C.A. Mey - О. черноцветковая
C. orbicularis Boott - О. округаля
C. polyphylla Kar. et Kir. - О. многолистная
C. dimorphotheca Stschegl.(C. stenophylloides V. Krecz.) - О. диморфнокоробочковая
C. pseudofoetida Kuk. - О. ложновонючая  
C. riparia Curt. - О. прибрежная
C. capillaris L. (=C. karoi (Freyn) Freyn) - О. волосовидная
C. otrubae Podp. (=C. vulpina auct. non L.) - О. Отрубы
C. pachystilis J. Gay. - О. толстостолбиковая
C. divisa Huds. – О. разделенная
Family Araceae
Arum korolkowii Regel - A ронник Королькова           
Eminium lehmannii ( Bunge ) O . Kuntze (= E . regelii Vved .) - Эминиум Лемана
Family Juncaceae
Juncus turkestanicus V. Krecz. et Gontsch. - Ситник туркестанский     
J. bufonius L. - С. жабий     
J. triglumis L. - С. трехчешуйный
J. gerardii Loisel. - С. Жерара
J. articulatus L. - С. членистый
J. brachytepalus V. Krecz. et Gontsch. - С. короткооколоприцветный
Family. Melanthyaceae
Colchicum luteum Baker - Безвременник желтый
Family Asphodeliaceae
Eremurus regelii Vved. - Эремурус Регеля
E. turkestanicus Regel - Э. туркестанский
E. fuscus (O.Fedtsch.) Vved. - Э. загорелый
E. lactiflorus O. Fedtsch. - Э. молочноцветковый
Family Liliaceae
Gagea brevistolonifera Levichev - Гусиный лук короткостолонный
G. turkestanica Pasch. - Г. л. туркестанский
G. capusii Terr. - Г. л. Капю
G. granulosa Turcz. - Г. л. зернистый
G. filiformis (Ledeb.) Kar. et Kir. - Г. л. нитевидный
G. humicola Levichev - Г. л. гумусный
G. fragifera (Vill.) E. Bauer et G. Lopez Gonzalez (=G. emarginata Kar. et Kir.) - Г. л. земляничный
G. tenera Pasch. - Г. л. нежный
G. dshungarica Regel - Г. л. джунгарский
G. chomutovae (Pasch.) Pasch. - Г. л. Xомутовой
G. ova Stapf - Г. л. яйцевидный
G. gageoides (Zucc.) Vved. - Г. л. гусятниковый
G. capillifolia Vved. - Г. л. волосолистный
G. minutiflora Regel - Г. л. мелкоцветковый
G. pseudominutiflora Levichev - Г. л. ложномелкоцветковый
G. caelestis Levichev - Г. л. небесно-голубой
G. azutavica Kotuchov - Г. л. азутавский
G. popovii Vved. - Г. л. Попова
G. ularsaica Levichev - Г. л. уларсайский
G. ugamica Pavl. - Г. л. угамский
G. rugosa Levichev - Г. л. морщинистый
G. calantha Levichev – Г. л. красивоцветковый
G. vvedenskyi Grossh. - Г. л. Введенского
G. jaeschkei Pasch. - Г. л. Ешке
G. olgae Regel - Г. л. Ольги
Korolkowia sewerzowii Regel - Корольковия Северцова
Rhinopetalum stenantherum Regel - Ринопеталюм узкопыльниковый
Tulipa greigii Regel - T. Грейга
T . dubia Vved . - T . сомнительный
T. kaufmanniana Regel - T. Кауфмана
T. turkestanica (Regel) Regel - T. туркестанский
T. bifloriformis Vved. - T. ложнодвухцветковый
T. dasystemonoides Vved. - T. ложноволосистотычиночный
Lloydia serotina (L.) Reichenb. - Ллойдия поздняя
Family Hyacinthaceae
Scilla puschkinioides Regel - Пролеска пушкиниевидная
Family Convallariaceae
Polygonatum sewerzowii Regel - Купена Северцова
P. roseum (Ledeb.) Kunth - К. розовая
Family Asparagaceae
Asparagus persicus Baker - Спаржа персидская
Family. Alliaceae
Allium drobovii Vved. - Лук Дробова
A. eriocoleum Vved. - Л. мохнатовлагалищный
A. inconspicuum Vved. - Л. незаметный
A. barsczewskii Lipsky - Л. Барщевского
A. jodanthum Vved. - Л. фиолетовоцветный
A. longiradiatum (Regel) Vved. - Л. длиннолучевой
A. carolinianum DC. (=A. polyphyllum Kar. et Kir.) - Л. многолистный
A. hymenorhizum Ledeb. - Л. плевокорневищный
A. kokanicum Regel - Л. кокандский
A. talassicum Regel - Л. таласский
A. fedtschenkoanum Regel - Л. Федченко
A. karelinii Poljak. - Л. Карелина
A. pskemense B. Fedtsch. - Л. пскемский
A. caeruleum Pall. - Л. голубой
A. caesium Schrenk - Л. серовато-голубой
A. schoenoprasoides Regel - Л. скородовидный
A. longicuspis Regel - Л. длинноостроконечный
A. oreophilum C.A. Mey. - Л. горолюбивый
A. karataviense Regel - Л. каратавский
A. fetisowii Regel - Л. Фетисова
A. collis-magni R.Kam.- Л. крупнохолмовой
A. sewerzowii Regel - Л. Северцова
Family Ixioliriaceae.
Ixiolirion tataricum (Pall.) Schult. et Schult. fil. - Иксиолирион татарский
Family Amaryllidaceae
Ungernia sewerzowii (Regel) B. Fedtsch. - Унгерния Северцова
Family Iridaceae
Crocus alatavicus Regel et Semen. - Шафран алатавский
Iris tenuifolia Pall. - Ирис узколистный
I. loczyi Kanitz - И. Лочи
I. sogdiana Bunge - И. согдийский
I. korolkowii Regel - И. Королькова
I. songarica Schrenk –И. джунгарский
Juno coerulea Poljak. - Юнона голубая
J. orchioides (Сarr.) Vved. - Ю. орхидная
J. tubergeniana (M.Foster)Vved. - Ю. Тубергена
Iridodictyum kolpakowskianum (Regel) Rodionenko - Иридодиктиум Колпаковского
Family Orchidaceae
Epipactis palustris (L.) Crantz. - Дремлик болотный
E. helleborine (L.) Crantz. (=E. latifolia (L.) All.) - Д. морозниковый
Dactylorhiza umbrosa (Kar. et Kir.) Nevski - Пальчатокоренник теневой
Class Dicotyledones (Magnoliopsida)
Family Salicaceae
Populus talassica Kom. - Тополь таласский
P. usbekistanica Kom. - Т. узбекистанский
Salix excelsa S.G. Gmel. - Ива высокая
S. karelinii Turcz. ex Stschegl. - И. Карелина
S. iliensis Regel - И. илийская
S. tenuijulis Ledeb. - И. тонкосерёжчатая
S. pycnostachya Anderss. - И. плотносерёжчатая
S. blakii Goerz (=S. linearifolia E. Wolf) - И. Блэка
S. niedzwieckii Goerz - И. Недзвецкого
Family Betulaceae
Betula pendula Roth - Береза повислая
B. talassica Poljak. - Б. таласская
B. tianschanica Rupr. - Б. тяньшанская
B. turkestanica Litv. - Б. туркестанская
Family. Juglandaceae
Juglans regia L. - Грецкий орех **
Family Ulmaceae
Ulmus campestris L. - Вяз полевой**
Family Celtidaceae
Celtis caucasica Willd. - Каркас кавказский
Family Urticaceae
Urtica dioica L. - Крапива двудомная
Parietatia judaica L. - Постенница иудейская
P. serbica Panc. - П. сербская
P. micrantha Ledeb. - П. мелкоцветная
Family Santalaceae
Thesium alatavicum Kar. et Kir. - Л. алатавский
Th. arvense Horvatovsky (=Th. brevibracteatum Sumn.,=Th. ramosum Hayne) - Л. полевой
Family Polygonaceae
Oxyria digyna (L.) Hill - Кисличник двухстолбиковый
Rumex crispus L. - Щавель курчавый
R. tianschanicus Losinsk. - Щ. тяньшанский
Rheum maximowiczii Losinsk. - Pевень Максимовича
Atraphaxis laetevirens (Ledeb.) Jaub. et Spach - Курчавка яркозеленая
A.compacta Ledeb. – К.скученная
A. pyrifolia Bunge - К. грушелистная
A.seravschanica Pavl. - К. зеравшанская
A. virgata (Regel) Krasn.- K. прутьевидная
Polygonum biaristatum Aitch. et Hemsl. - Горец двухостный
P. paronychioides C.A. Mey. - Г. приноготковидный
P. serpyllaceum Jaub. et Spach. - Г. тимьянниковый
P. cognatum Meissn. - Г. сродный
P. aviculare L. - Г. птичий
P. polycnemoides Jaub. et Spach - Г. хруплявниковидный
P. patulum Bieb. - Г. отклоненный
Persicaria amphibia (L.) S.F.Gray - Персикария земноводная
P. lapathifolia (L.) S.F.Gray - П. щавелелистная*
P. maculata (Rafin.) A. et D.Love - П. пятнистая
Aconogonon alpinum (All.)Schur - Аконогонон альпийский
А. coriarium (Grig.)Sojak - А. дубильный
А. hissaricum (M. Pop.)Sojak - А. гиссарский
Bistorta vivipara (L.) S.F.Gray – Змеевик живородящий
B. elliptica (Willd. ex Spreng.) Kom. – З.эллиптический
Fallopia convolvulus (L.) A. Lоve - Фаллопия вьющаяся
F. dumetorum (L.) Holub - Ф. кустарниковая
Family Chenopodiaceae
Polycnemum arvense L. - Хруплявник полевой
P. perenne Litv. - Х. многолетний 
Chenopodium botrys L. - Марь душистая
Ch. foliosum Aschers. - М. многолистная
Ch. acuminatum Willd. - М. остроконечная
Ch. album L. - М. белая
Atriplex tatarica L. - Лебеда татарская
A. patula L. - Л. раскидистая
Krascheninnikovia ceratoides (L.) Gueldenst. (=Ceratoides papposa Botsch. et Ikonn.) - Терескен серый       
Ceratocarpus urticulosus Bluk. - Рогач сумчатый
Kochia tianschanica Pavl. - Кохня тяньшанская
Rhaphidophyton regelii (Bunge) Iljin - Рафидофитон Регеля
Family Amaranthaceae
Amaranthus cruentus L. (=A. paniculatus L.) - Щирица метельчатая
Family Portulacaceae
Portulaca oleracea L. - Портулак огородный
Family Caryophyllaceae
Stellaria graminea L. - Звездчатка злаковая
S. brachypetala Bunge - З. коротколепестная
S. fontana M. Pop. - З. приручейная
Tytthostemma alsinoides (Boiss. et Buhse) Nevski - Незначительнокоронник мокрицевидный
Dichodon cerastoides (L.) Reichenb. (=Cerastium cerastoides (L.) Britt.) - Ясколка ясколковидная
Cerastium pauciflorum Stev. ex Ser. - Я. малоцветковая
C. bungeanum Vved. - Я Бунге
C. lithospermifolium Fisch. -  Я. воробейниколистная
C.  davuricum Fisch. ex Spreng. - Я. даурская
C. dichotomum L. - Я. вильчатая
C. inflatum Gren. - Я. вздутая
C. holosteoides Fries (=C. caespitosum Gilib.) - Я. костенцовидная
C. pusillum Ser. - Я. маленькая
C. arvense L. - Я. полевая
Holosteum polygamum C. Koch - Костенец многобрачный
Agrostemma githago L. - Куколь посевной           *
Sagina saginoides (L.) Karst. - Мшанка мшанковидная
Lepyrodiclis stellarioides Schrenk - Пашенник звездчатковидный
Minuartia meyeri (Boiss.) Bornm. - Минуарция Мейера
M. litwinowii Schischk. - М. Литвинова
M. biflora (L.) Schinz et Thell. - М. двухцветковая
Arenaria rotundifolia Bieb. (=A. turkestanica Schischk.) - Песчанка круголистная
A. leptoclados (Reichenb.) Guss. - П. тонковетвистая
A. serpyllifolia L. - П. тимьянолистная
Eremogone griffithii (Boiss.) Ikonn. - Эремогоне Гриффита
E.talassica (Adylov) Czer. – Э.таласская
Herniaria hirsuta L. - Грыжник жестковолосистый
Oberna behen (L.) Ikonn. (=Silene latifolia (Mill.) Rendle et Britt.) - Смолевка широколистная
O.wallichiana (Klotzsch) Ikonn. – С.Уолича
Silene adenopetala Raik . - С . железистолепестная
S. graminifolia Otth - С. злаколистная
S. longicalycina Kom. - С. длинночашечная
S . acutidentata Bondar . et Vved . - С . острозубчатая
S. obtusidentata B. Fedtsch. et M.Pop. - С. тупозубчатая
S. brahuica Boiss. - С. брагуйская
S. pseudotenuis Schischk. - С. ложнотонкая
S. schischkinii (M. Pop.) Vved. - С. Шишкина
S. wolgensis (Hornem.) Bess. ex Spreng. - С. волжская
S. kuschakewiczii Regel et Schmalh. - С. Кушакевича
S. guntensis B. Fedtsch. - С. гунтская
S. korshinskyi Schischk. - С. Коржинского
S. turkestanica Regel - С. туркестанская
S. noctiflora L. - С. ночная
Gactrolychnis apetala (L.) Tolm. et Kozhanczikov- Гастролихнис безлепестный
Gypsophila cephalotes (Schrenk) Kom. - Качим головчатый
Petrorhagia alpina (Habl.)P.W. Ball et Heywood (=Tunica stricta Fisch. et Mey.) - Петрорагия альпийская
Allochrusa gypsophiloides (Regel) Schischk. - Аллохруза качимовидная
Vaccaria hispanica (Mill.) Rauschert - Тысячеголов пирамидальный *
Dianthus attenuatus V. Pavl. - Гвоздика оттянутая
D. tianschanicus Schischk. - Г. тяньшанская
D. karataviensis Pavl. ex Schischk. - Г. каратавская
D. ugamicus Vved. - Г. угамская
D. tetralepis Nevski - Г. четырехчешуйная
D.patentisquameus Bondar. et R.Vinogradova – Г.оттопыренночешуйная
D. hoeltzeri Winkl. - Г. Гельцера
Velezia rigida L. - Велеция жесткая
Family Ranunculaceae
Trollius dschungaricus Regel - К. джунгарская
T. altaicus C.A. Mey. - К. алтайская
T. lilacinus Bunge - К. лиловая
T. komarovii Pachom. - К. Комарова
Shibateranthis longistipitata (Regel) Nakai(=Eranthis longistipitata Regel) - Весенник длинноножковый
Paraquilegia anemonoides (Willd.) Ulbr.(=P.grundiflora (Fisch. ex DC.) J.Drumm. et Hotsch.)- Лжеводосбор ветреницевидный
Paropyrum anemonoides (Kar. et Kir.) Ulbr. - Паропирум ветреницевидный
Aquilegia atrovinosa M. Pop. ex Gamajun. - Водосбор тёмно-винный
A. tianschanica Butk. - В. тяньшанский
Aconitella barbata (Bunge) Sojak (=Delphinium barbatum Bunge)-Аконителла бородатая
Delphinium poltoratzkii Rupr. - Живокость Полторацкого
D. oreophilum Huth - Ж. горолюбивая
D. confusum M. Pop. - Ж. спутанная
D. albomarginatum Simonova - Ж. белоокаймленная
D. longipedunculatum Regel et Schmalh. - Ж. длинноцветоножковая   
D. biternatum Huth - Ж. дваждытройчатая
D. semibarbatum Bien. ex Boiss. - Ж. полубородатая
Aconium rotundifolium Kar. et Kir. - Аконит круглолистный
A. talassicum M. Pop. - А. таласский
Callianthemum alatavicum Freyn - Каллиантемум алатавский
Anemone petiolulosa Juz.  - Ветреница черешочковая
A. gortschakowii Kar. et Kir. - В. Горчакова
Anemonastrum protractum (Ulbr.) Holub - В. вытянутая
Pulsatilla campanella Fisch. ex Regel et Til. - Прострел колокольчатый
Atragene sibirica L. - Княжик сибирский
Clematis songarica Bunge - Ломонос днужгарский
C. orientalis L. - Л. восточный
Ceratocephala testiculata (Crantz) Bess. -  Рогоглавник яичковидный
Oxygraphis glacialis (Fisch.) Bunge - Оксиграфис ледниковый
Halerpestes sarmentosa (Adams) Kom. - Ползунок отпрысковый
Batrachium trichophyllum (Chaix)Bosch (=B. divaricatum (Schrank) Wimm.) - Водяной лютик волосоносноый
Ranunculus pulchellus C.A. Mey. - Лютик изящный
R. songaricus Schrenk - Л. джунгарский
R. rubrocalyx Regel ex Kom. - Л. красночашечный
R. rufosepalus Franch. - Л. рыжечашечный
R. polyanthemus L. - Л. многоцветковый
R. arvensis L. - Л. полевой
R. alajensis Ostenf. - Л. алайский
R. paucidentatus Schrenk - Л. малозубчатый
R. czimganicus Ovcz. - Л. Чимганский
R. olgae Regel (=R. afghanicus Aitch. et Hemsl.) - Л. Ольги
R. regelianus Ovcz. - Л. Регеля
R. sewerzowii Regel - Л. Северцова
R. longicaulis C.A. Mey. - Л. длинностебельный
Thalictrum alpinum L. - Василистник альпийский
Th. isopyroides C.A. Mey. - В. изопировидный
Th. simplex L. - В. простой
Th. minus L. - В. малый
Adonis parviflora Fisch. ex DC. - Адонис мелкоцветковый
Family Berberidaceae
Gymnospermium alberti (Regel) Takht. - Гимноспермиум Альберта
Berberis sphaerocarpa Kar. et Kir. - Б. круглоплодный
B. integerrima Bunge (=B. oblonga (Regel) Schneid.) - Б. цельнокрайний
Family Papaveraceae
Glaucium elegans Fisch. et С.А.Mey. - Глауциум изящный
G. squamigerum Kar. et Kir. - Г. чешуеносный
G. fimbrilligerum (Trautv.) Boiss. - Г. бахромчатый
Roemeria refracta DC. - Ремерия отогнутая
Papaver litwinowii Fedde ex Bornm. - Мак Литвинова
P. pavoninum Schrenk - М. павлиний
P.croceum Ledeb. – М.оранжевый
Family Fumariaceae
Corydalis nudicaulis Regel - Хохлатка голостебельная
C. ledebouriana Kar. et Kir. - Х. Ледебура
C. sewerzowii Regel - Х. Северцова *
C. gortschakovii Schrenk - Х. Горчакова
Cysticorydalis fedtchenkoana (Regel) Fedde ex Ikonn. - Вздутохохлатка Федченко
Fumaria vaillantii Loisel. - Дымянка Вайана
Family Brassicaceae
Alliaria petiolata (Bieb.) Cavara et Grande - Чесночник черешчатый
Eutrema integrifolium (DC.) Bunge - Эутрема цельнолистая
Sisymbrium brassiciforme C.A. Mey. - Гулявник капустовидный
S. altissimum L. - Г. высочайший
S. loeselii L. - Г. Лёзеля       
Arabidopsis thaliana (L.) Heynh. - Резушка Талиевская
Drabopsis nuda (Belanger) Stapf - Крупичка голая
Descurainia sophia (L.) Webb ex Prantl - Дескурайния Софии
Sophiopsis sisymbrioides (Regel et Herd.) O.E. Schulz - Cофийка гулявниковая *
Erysimum hieracifolium L. - Желтушник ястребинколистный
E. humillimum (C.A. Mey.) N.Busch - Ж. низкий
E.canescens Roth(=E. diffusum Ehrh.) - Ж. Сероватый
Barbarea vulgaris R. Br. – сурепка обыкновенная
Turritis glabra L. - Вяжечка гладкая
Arabis recta Vill. (=A. auriculata Lam.) - Резуха прямая
A. kokanica Regel et Schmalh. - Р. кокандская
Hesperis sibirica L.  - Вечерница сибирская
Pseudoclausia turkestanica (Lipsky) A. Vassil. - Ложноклаусия туркестанская
P. hispida (Regel) M. Pop. ex A. Vassil. - Л. щетинистоволосая
Achoriphragma albidum (M.Pop.) Sojak. (Neuroloma albidum (M. Pop.) Botsch.) – Ахорифрагма беловатая
А. asperrimum B. Fedtsch. (Botsch.) - А. шероховатый
А. pulvinatum (M.Pop.) Botsch. - А. подушечная
Chorispora elegans Cambess. -  Хориспора изящная
Ch. macropoda Trautv. - Х. крупноногая
Ch. songarica Schrenk - Х. джунгарская
Euclidium syriacum (L.) R. Br. - Крепкоплодник сирийский
Litwinowia tenuissima (Pall.) Woron. ex Pavl. - Литвиновия тончайшая*
Alyssum szovitsianum Fisch. et С.А.Mey. (=A. marginatum Steud.) – Бурачок Совичa
A. calycinum L. (=A. campestre L.) - Б. полевой
A. dasycarpum Steph. - Б. пушистоплодный
Clypeola jonthlaspi L. - Щитница яруточная
Draba arseniewii (B. Fedtsch) Gilg. ex Tolm. - Крупка Арсеньева
D. talassica Pohle - К. таласская  
D. cana Rуdb. (=D. lanceolata Royle) - К. серая
D. huetii Boiss. - К. Хюта    
D. stenocarpa Hook. fil. et Thoms. -  К. узкоплодная
Erophila verna (L.) Bess. - Веснянка весенняя
Erucastrum armoracioides (Czern. ex Turcz.) Cruchet - Эрукаструм хреновидный
Crambe orientalis L. (=C. amabilis Butk. et Majlun) - Катран восточный
Conringia clavata Boiss. (=C. perfoliata N. Busch) - Конрингия булавовидная
Lepidium latifolium L. - К. Широколистный *
Cardaria repens (Schrenk) Jarm. - Сердечница ползучая *
C. pubescens (C.A. Mey.) Jarm. - С. Пушистая *
Stubendorffia orientalis Schrenk - Штубендорфия восточная *
Megacarpaea orbiculata B. Fedtsch. - Крупноплодник округлый
Iberidella trinervia (DC.) Boiss. - Ибериечка трехжильчатая      
Thlaspi arvense L. - Ярутка полевая
Microthlaspi perfoliatum (L.) F.K. Mey. - Я. пронзенная
Noccaea cochleariformis (DC.) A. et D. Lоve - Я. ложковидная
Campyloptera carnea (Banks et Soland.)Botsch. et Vved. - Кривокрыльник мясокрасный
Camelina microcarpa Andrz. - Рыжик мелкоплодный
Neslia paniculata (L.) Desv. - Неслия метельчатая
Capsella bursa - pastoris (L.) Medik. - Пастушья сумка обыкновенная
Family Resedaceae
Reseda lutea L. - Резеда желтая *
Family Crassulaceae
Clementsia (=Rhodiola) semenovii (Regel et Herd.) Boriss. - Клеменсия Семенова
Rhodiola heterodonta (Hook. fil. et Thoms.) Boriss. - Родиола разнозубчатая
Rh. kirilowii (Regel) Maxim. - Р. Кирилова
Rh. litwinowii Boriss. - Р. Литвинова
Sedum alberti Regel - Очиток Альберта
S. pentapetalum Boriss. - О. пятилепестный
Pseudosedum lievenii (Ledeb.) Berger - Ложноочиток Ливена
P.karatavicum Boriss. – Л.каратавский
P. longidentatum Boriss. -  Л. длиннозубчатый
Rosularia paniculata (Regel et Schmalh.) Berger - Розеточница метельчатая
R. turkestanica (Regel et C. Winkl.) Berger - Р. туркестанская
R. alpestris (Kar. et Kir.) Boriss. - Р. альпийская
R. platyphylla (Schrenk) Berger - Р. плосколистная
Family Saxifragaeeae
Saxifraga hirculus L. - Камнеломка болотная
S. stenophylla Royle - К. узколистная
S. sibirica L. - К. сибирская
S. alberti Regel et Schmalh. - К. Альберта
Family Parnassiaceae
Parnassia palustris L. - Белозор болотный
P. laxmannii Pall. ex Schult. - Б. Лаксмана
Family Grossulariaceae
Ribes meyeri Maxim. - Смородина Мейера
R. janczewskii Pojark. - С. Янчевского  
R. heterotrichum C.A. Mey. - С. разноволосая
R. nigrum L. - С. Черная **
Family Rosaceae
Spiraea pilosa Franch. - Таволга волосистая
S. hypericifolia L. - Т. зверобоелистная
Cotoneaster pojarkovae Zak. - Кизильник Поярковой
C. melanocarpus Fisch. ex Blytt - К. черноплодный
C. oliganthus Pojark. - К. малоцветковый
C. multiflorus Bunge - К. многоцветковый
C. suavis Pojark. - К. привлекательный
C. megalocarpus M. Pop. - К. крупноплодный
C. nummularioides Pojark. - К. монетовидный
Pyrus regelii Rehd. - Груша Регеля
Malus sieversii (Ledeb.) M. Roem. - Яблоня Сиверса
M. niedzwetzkyana Dieck - Я. Недзвецкого
Sorbus tianschanica Rupr. - Рябина тяньшанская
S. persica Hedl. - Р. персидская   
Crataegus korolkowii L. Henry - Боярышник Королькова
C. songarica C. Koch - Б. сонгорский
C. turkestanica Pojark. - Б. туркестанский
C. pontica C. Koch - Б. понтийский
Rubus caesius L. - Ежевика сизая
Pentaphylloides parvifolia (Fisch. ex Lehm.) Sojak - Курильский чай
Potentilla orientalis Juz. - Лапчатка восточная
P. moocroftii Wall. ex Lehm. - Л. Муркрофта
P. multifida L. - Л. многонадрезная
P. soongarica Bunge - Л. джунгарская
P. pamiroalaica Juz. -  Л. памироалайская
P. hololeuca Boiss. ex Lehm. - Л. сплошь-бeлая
P. fedtschenkoana Siegfr. ex Th.Wolf - Л. Федченко
P. virgata Lehm. - Л. прутьевидная
P. impolita Wahlenb. - Л. неблестящая
P. canescens Bess. - Л. седоватая
P. pedata Willd. ex Hornem. (=P. transcaspia Th. Wolf) - Л. стоповидная
P. desertorum Bunge - Л. пустынная
P. asiatica (Th. Wolf) Juz. - Л. азиатская
P. gelida C.A. Mey. - Л. холодная  
P. tephroleuca (Th. Wolf) B. Fedtsch. - Л. пепельно-белая
P. reptans L. - Л. ползучая
P. anserina L. - Л. гусиная
Sibbaldia tetrandra Bunge - Сиббальдия четырехтычиночная
Geum urbanum L. - Гравилат городской
Orthurus kokanicus (Regel et Schmalh.) Juz. - Прямохвостник кокандский
Alchemilla retropilosa Juz. - Манжетка отклоненноволосистая
A. sauri Juz. - М. саурская
Agrimonia asiatica Juz. - Репейничек азиатский
Sanguisorba officinalis L. - Кровохлебка аптечная
S. riparia Juz. - К. прибрежная
S. alpina Bunge - К. альпийская
Poterium polygamum Waldst. et Kit. - Черноголовник многобрачный
P. lasiocarpum Boiss. et Hausskn. - Ч. мохнатоплодный
Rosa albert Regel - Шиповник Альберта
R. beggeriana Schrenk - Ш. Беггера
R. laxa Retz. - Ш. рыхлый
R. fedtschenkoana Regel - Ш. Федченко
R. maracandica Bunge - Ш. самаркандский
R. nanothamnus Bouleng. - Ш. карликовый
R. hissarica Slob. - Ш. гиссарский  
R. platyacantha Schrenk - Ш. широкошипный
R. kokanica (Regel) Juz. - Ш. кокандский
R. corymbifera Borkh. - Ш. щитконосный
Hulthemia persica (Michx. ex Juss.) Bornm. - Хультемия персидская
Prunus divaricata Ledeb.  - Слива растопыренная, алыча **
Amygdalus communis L. - Миндаль обыкновенный **
A. spinosissima Bunge - М. колючейший
A . petunnikowii Litv . - М. Петунникова
Padellus mahaleb (L.) Vass. - Черемуха магалебская
Cerasus erythrocarpa Nevski - Вишня красноплодная
C. verrucosa (Franch.) Nevski - В. бородавчатая
C. tianschanica Pojark. - В. тяньшанская
Armeniaca vulgaris Lam. - Абрикос обыкновенный **
Cydonia oblonga Mill. - Айва обыкновенная **
Family Fabaceae
Pseudosophora alopecuroides (L.) Sweet - Лжесофора обыкновенная
Goebelia pachycarpa (C.A.Mey.) Bunge - Брунец толстоплодный
Melilotoides aristatus (Vass.)  Sojak  - Мелилотоидес остистый
M. popovii (Korov.) Sojak - М. Попова
Medicago tianschanica Vass. - Люцерна тяньшанская
M. agropyretorum Vass. - Л. пырейная
M. falcata L. - Л. серповидная
M. lupulina L. - Л. хмелевидная
M. orbicularis (L.) Bart. – Л. округлая
M. rigidula (L.) All. - Л. жестковатая
M. minima (L.) Bart. - Л. малая
M. ochroleuca. M. Kult. - Л . бледно - желтая
Radiata dasycarpa (Ser.)Ovcz., Rasulova et Kinzikaeva (=Melissitus dasycarpus (Ser.) Latsch.) - Радиата пушистоплодная
Melilotus officinalis (L.) Pall. - Донник аптечный
M. albus Medik. – Д. белый
Amoria repens (L.)C.Presl (=Trifolium repens L.) - Амория ползучая     
Chrysaspis karatavica (Pavl.) Roskov - Хризаспис каратавский
Trifolium pratense L. - Клевер луговой
Caragana arborescens Lam. - Карагана древовидная **
Calophaca tianschanica (B. Fedtsch.) Boriss. - Майкараган тяньшанский *
Chesneya ternate (Korsh.) M.Pop. – Чезнея тройчатая *
Astragalus chionanthus M. Pop. - Астрагал снежноцветковый
A. aksuensis Bunge - А. аксуйский
A. lithophilus Kar. et Kir. - А. каменный
A. beketowii (Krasn.) B. Fedtsch. - А. Бекетова
A. alpinus L. - А. альпийский
A. leptostachys Pall. - тонкоколосый
A. schmalhausenii Bunge - А. Шмальгаузена
A. compositus Pavl. - А. сложный  
A. vicarius Lipsky - А. замещающий
A. campylotrichus Bunge - А. крючковатоволосистый
A. filicaulis Fisch. et C.A.Mey. - А. тонкостебельный
A. campylorrhynchus Fisch. et C.A.Mey. - А. хоботковый
A. subscaposus M. Pop. ex Boriss. - А. стрелковый
A. schugnanicus B. Fedtsch. - А. шугнанский
A. dipelta Bunge - А. двойчатоплодный
A. tibetanus Benth. ex Bunge - А. тибетский
A. stalinskyi Sirj. - А. Сталинского
A. sieversianus Pall. - А. Сиверса
A. nuciferus Bunge - А. орехоносный
A. alopecias Pall. - А. Лисовидный *
A. globiceps Bunge - А. шароголовый *
A. amygdalinus Bunge - А. миндальный
A . anisomerus Bunge - А. нервномерный
A. mucidus Bunge - А. плесневелый
A. lasiosemius Boiss. - А. мохнатый
A. sewerzowii Bunge - А. Северцова
A . aksaricus Pavl . - А. аксарский
A. andaulgensis B. Fedtsch. - А. андаульгенский
A. talassicus M. Pop. - А. таласский
A. syreitschikovii Pavl. - А. Сырейщикова
A. atrovinosus M. Pop. - А. виннокрасный
A. macronyx Bunge - А. длинноноготковый
A. tschimganicus M. Pop. - А. чимганский
A. alaicus Freyn - А. алайский
A. ugamicus M. Pop. - А. угамский
A. variegatus Franch. - А. пестрый
A. fedtschenkoanus Lipsky - А. Федченко
A. neo-lipskyanus M. Pop. - А. новый Липского
A. maverranagri M. Pop. - А. маверранагрский
A. bossuensis M. Pop. - А. боссуйский
A. angreni Lipsky - А. ангренский
A. macrotropis Bunge - А. длиннолодочный
A. badamensis M. Pop. - А. бадамский
A. platyphyllus Kar. et Kir. - А. плосколистный
A. xipholobus M. Pop. - А. мечелопастный
A. aschuturi B. Fedtsch. - А. ашутурский
A. inaequalifolius Basil. - А. неравнолистный
A. screnkianus Fisch. et C.A.Mey. - А. Шренка
A. megalomerus Bunge - А. крупный
A. abolinii M. Pop. - А. Аболина
A. xanthomeloides Korov. et M. Pop. - А. черно-желтый
A. krauseanus Regel - А. Краузе    
A. skorniakowii B. Fedtsch. - А. Скорнякова
A. pachyrhizus M. Pop. - А. толстокорневой
A. sarbasnensis B. Fedtsch. - А. сарбазнинский
A. petkoffii B. Fedtsch. - А. Петкова
A. kronenburgii B. Fedtsch.ex Kneuck. - А. Кроненбурга
A. nematodes Bunge - А. нитевидный
A. pseudomacropterus Karmysch. - А. ложнокрупнокрылый
A. nivalis Kar. et Kir. (=A. orthanthoides Boriss.) - А. снежный
Astracantha pterocephala (Bunge) Podlech – Астраканта крылатоголовая
Oxytropis talassica Gontsch. - Остролодочник таласский
O. tschimganica Gontsch. - О. чимганский
O. savellanica Bunge - О. савелланский
O. immersa (Baker et Aitch.) Bunge ex B. Fedtsch. - О. углубленный   
O. lapponica (Wahlenb.) J. Gay - О. лапландский
O. macrocarpa Kar. et Kir. - О. крупноплодный
O. aulieatensis Vved. - О. аулиеатинский
O. chinobia Bunge - О. приснежный
O. pilosissima Vved. - О. густобеловолосистый
O. jucunda Vved. - О. украшающий
O. leucocyanea Bunge - О. светлоголубой
O. caespitosula Gontsch. - О. мелкодерновинный
O.didymophysa Bunge – О.двупузырный
O. trajectorum B. Fedtsch. - О . перевальный
O. microsphaera Bunge - О. микросферический
O. albovillosa B. Fedtsch. - О . беломохнатый
O. maidantalensis B. Fedtsch. - О. майдантальский
O. karataeviensis Pavl. - О. каратавский
O. terekensis B. Fedtsch. - О. терекский
O. trichocalycina Bunge - О. волосисточашечный
Glycyrrhiza aspera Pall. - Солодка шиповатая
Hedysarum flavescens Regel et Schmalh. - Копеечник желтеющий
H. pskemense M. Pop. ex B. Fedtsch. - К. пскемский
H. severzovii Bunge - К. Северцова
H. taschkendicum M. Pop. - К. ташкентский
H. plumosum Boiss. et Hausskn. (=H. fedtschenkoanum Regel, H. dshambulicum Bajt.) –  К. оперенный.
H . acutifolium Bajt . - К . остролистный
H. jaxarticum M. Pop. - К. сырдарьинский
H. ferganense Korsh. - К. ферганский
H. talassicum E. Nikit. et B.Sultanova - К. таласский
Onobrychis echidna Lipsky - Эспарцет ехидна
O. arenaria (Kit.) DC. (=O. tanaitica Spreng.) - Э. песчаный
O. grandis Lipsky - Э. большой
O. amoena M. Pop. et Vved. - Э. приятный 
O. chorassanica Bunge - Э. хорассанский
Cicer songaricum Steph. ex DC. - Нут джунгарский
C. flexuosum Lipsky - Н. извилистый
Vicia ervilia (L.) Willd. - Горошек четкообразный
V. subvillosa (Ledeb.) Boiss. - Г. полуволосистый
V. tenuifolia Roth - Г. тонколистный
V. kokanica Regel et Schmalh. - Г. кокандский
Lens orientalis (Boiss.) Schmalh. - Чечевица восточная
Lathyrus cicera L. - Чина нутовая
L. inconspicuus L. - Ч. незаметная
L. pratensis L. - Ч. луговая
L. tuberosus L. - Ч. клубневая
Family Biebersteiniaceae
Biebersteinia multifida DC. - Биберштейния многонадрезная
Family. Geraniaceae
Geranium robertianum L. - Герань Роберта
G. pusillum L. - Г. низкая    
G. rotundifolium L. - Г. круглолистная
G. divaricatum Ehrh. - Г. раскидистая
G. collinum Steph. - Г. холмовая
G. saxatile Kar. et Kir. - Г. скальная
G. transversale (Kar. et Kir.) Vved. - Г. поперечноклубневая
Erodium cicutarium (L.) L'Her. - Аистник обыкновенный *
Family. Linaceae
Linum macrorhizum Juz. (=L. mesostylum Juz.) - Лен крупнокорневой
L. pallescens Bunge - Л. бледноватый
L. atricalyx Juz. - Л. черночашечный
L. altaicum Ledeb. et Juz. - Л. алтайский
L. corymbulosum Reichenb. - Л. Щиточковый *
L. olgae Juz. - Л. Ольги       
Family. Peganaceae
Peganum harmala L. - Гармала обыкновенная *
Family Zygophyllaceae
Tribulus terrestris L. - Якорцы стелющиеся
Family. Rutaceae
Haplophyllum latifolium Kar. et Kir. - Цельнолистник широколистный
H. acutifolium (DC.) G. Don fil. - Ц. остролистный
Dictamnus angustifolius G. Don fil. ex Sweet - Ясенец узколистный
Family. Polygalaceae
Polygala hybrida DC. - Истод гибридный
Family. Euphorbiaceae
Euphorbia sarawschanica Regel - Молочай зарафшанский
E. tianschanica Prokh. - М. тяньшанский
E. rapulum Kar. et Kir. - М. репка
E. pachyrhiza Kar. et Kir. - М. толстокорневой
E. talastavica Prokh. - М. таластавский
E. humilis C.A. Mey. - М. приземистый
E. glomerulans Prokh. - М. скученный
E. sewerzowii Herd. ex Prokh. - М. Северцова
E. jaxartica Prokh. - М. cырдарьинский
E. falcata L. - М. серповидный
E. francheti B.Fedtsch. - М. Франше
Family. Celastraceae
Euonymus semenovii Regel et Herd. - Бересклет Семенова
E. koopmannii Lauche - Б. Коопмана
Family Aceraceae
Acer semenovii Regel et Herd. - Клен Семенова
Family Balsaminaceae
Impatiens parviflora DC. - Недотрога мелкоцветная
Family Rhamnaceae
Rhamnus cathartica L. - Жостер слабительный
R. coriacea (Regel) Kom. - Ж. кожистолистный
Family Malvaceae
Malva mauritiana L. - Просвирник мавританский
M. neglecta Wallr. - П. пренебреженный
Alcea nudiflora (Lindl.) Boiss. - Шток роза голоцветковая
Family Hypericaceae
Hypericum scabrum L. - Зверобой шероховатый
H. elongatum Ledeb. - З. вытянутый
H. perforatum L. - З. продырявленный
Family Tamaricaceae
Myricaria bracteata Royle - Мирикария прицветниковая
M. squamosa Desv. - М. чешуйчатая
Family. Violaceae
Viola suavis Bieb. - Фиалка приятная
V. rupestris F.W. Schmidt - Ф. скальная
V. pumila Chaix - Ф. низкая
V. macroceras Bunge - Ф. крупношпорцевая
V.biflora L. – Ф.двуцветковая
V. allochroa Botsch. - Ф. иначеокрашенная
V. occulta Lehm. - Ф. скрытая
V. modestula Klok. - Ф. скромненькая
Family Thymelaeaceae
Thymelaea passerina (L.) Cоss. et Germ. - Тимелея однолетняя
Diarthron vesiculosum (Fisch. et C.A.Mey. ex Kar. et Kir.) C. A. Mey. - Двучленник пузырчатый
Family. Elaeagnaceae
Hippophae rhamnoides L. - Облепиха крушиновая
Elaeagnus angustifolia L. - Лох узколистный **
Family Onagraceae
Epilobium velutinum Nevski - Кипрей бархатистый
E. tetragonum L. (= E. adnatum Gris.) - К. четырехгранный
E. minutiflorum Hausskn. - К. мелкоцветковый
E. modestum Hausskn. - К. скромный
E. subnivale M. Pop. ex Pavl. - К. высокогорный
E.cylindricum D.Don.(=E. tianschanicum Pavl.) - К. цилиндрический
E. parviflorum Schreb. - К. мелкоцветный
Chamaenerion angustifolium (L.) Scop. - Хамерион узколистный
Family Haloragaceae
Myriophyllum spicatum L. - Уруть колосковая
Family Apiaceae
Eryngium macrocalyx Schrenk - Синеголовник крупночашечковый
Anthriscus glacialis Lipsky - Купырь ледниковый
Scandix stellata Banks et Soland. - Скандикес звездчатый
S. pecten-veneris L. - С. гребень Венеры
Torilis leptophylla (L.) Reichenb. fil. - Пупырник тонколистный
Turgenia latifolia (L.) Hoffm. - Тургения широколистная
Daucus carota L. - Морковь обыкновенная
Schrenkia ugamica Korov . - Шренкия угамская
Sch. golickeana (Regel et Schmalh) B. Fedtsch. - Ш. Голиковская
Sch. congesta Korov. - Ш. скученная
Sch. involucrata Regel et Schmalh. – Ш. обвертковая
Sch. pungens Regel et Schmalh. - Ш. колючая
Kosopoljanskia turkestanica Korov. – Козополянския туркестанская*
Schtschurowskia meifolia Regel et Schmalh. - Щуровская меумолистная
Aulacospermum tianschanicum (Korov.) C. Norm. - Бороздоплодник тяньшаньский
A. turkestanicum (Franch.) Schischk. - Б. туркестанский
Conium maculatum L. - Болиголов пятнистый
Prangos pabularia Lindl. - Прангоос кормовой
P.uloptera DC. - П. курчавкокрылый
Bupleurum densiflorum Rupr. - Володушка густоцветковая       
B. exaltatum Bieb. - В. высокая      
Elaeosticta transitoria (Korov.) Kljuykov, M. Pimen. et V. Tichomirov (= Muretia transitoria Korov.) - Элеостикта переходная
E. allioides (Regel et Schmalh.) Kljuykov, M. Pimen. et V. Tichomirov (=Scaligeria allioides (Regel et Schmalh.) Boiss. - Э. луковидная
E. ugamica (Korov.) Korov - Э. угамская
Hyalolaena  bupleuroides (Schrenk) M. Pimen. et Kljuykov (=Hymenolyma bupleuroides (Schrenk) Korov.) - Гиалолена володушковидная
Oedibasis apiculata (Kar. et Kir.) K.-Pol. - Ойдибазис остроконечный
O. platycarpa (Lipsky) K.-Pol. - О. плоскоплодный
Bunium vaginatum Korov. - Буниум влагалищный
B. chaerophylloides (Regel et Schmalh.) Drude - Б. бутенивидный
B. capusii (Franch.) Korov. - Б. Капю
B. setaceum (Schrenk) H. Wolff - Б. щетинистый
Carum carvi L. - Тмин обыкновенный
Vicatia atrosanguinea (Kar. et Kir.) P.K.Mukherjec et M.Pimen. - Викация черно-красная
Aegopodium alpestre Ledeb. - Сныть альпийская
A. tadshikorum Schischk. - С. таджиков
Berula erecta (Huds.) Cov. - Берула прямая
Seseli nemorosum (Korov.) M. Pimen. (= Pachypleurum talassicum Bajt.) - Жабрица лесная
S. talassicum (Korov.) M. Pimen. et Sdobnina - Ж. таласская
S. setiferum M. Pimen. et Sdobnina - Ж. щетинконосная         
S. schrenkianum (C.A. Mey.et Schischk.) M. Pimen. et Sdobnina - Ж. Шренковская    
S. fasciculatum (Korov.) Korov. ex Schischk. - Ж. пучковатая
S. marginatum (Korov.) M. Pimen. et Sdobnina - Ж. окаймленная
ediasia macrophylla (Regel et Schmalh.) M. Pimen. - Алкор крупнолистный
Pilopleura tordyloides (Korov.) M. Pimen. (= Pilopleura kosopoljanskii Schischk.)- Волосореберник тордилиевидный
Schulzia albiflora (Kar. et Kir.) M. Pop. - Шульция белоцветковая
Karatavia kultiassovii (Korov.) M. Pimen. et Lavrova - Каратавия Культиасова
Sphaenolobium coriaceum (Korov.) M. Pimen.  - Клинолопастник кожистый
Paraligusticum discolor (Ledeb.) V. Tichomirov - Паралигустик разноцветный
Lomatocarpa korovinii M. Pimen. (=Aulacospermum alatum (Korov.) Korov.) -Окаймленноплодник Коровина
L. albomarginata (Schrenk) M. Pimen. et Lavrova(= Pachypleurum aemulans Korov.) – O. белоокаймленный
Conioselinum tataricum Hoffm. - Гирчoвник татарский
Angelica brevicaulis (Rupr.) B. Fedtsch. - Дудник короткостебельный
A. decurrens (Ledeb.) B. Fedtsch. - Д. низбегающий
Ferula renardii (Regel et Schmalh.) M. Pimen. - Ферула Ренарда
F. karatavica Regel et Schmalh. - Ф. боролдайская
F. penninervis Regel et Schmalh. - Ф. перистонервная
F. transiliensis (Herd.) M. Pimen. - Ф. заилийская
F. ceratophylla Regel et Schmalh. - Ф. роголистная
F. tschimganica Lipsky ex Korov. - Ф. чимганская         
F. samarkandica Korov. - Ф. самаркандская
F. kirialovii M. Pimen. (= F. pseudoreoselinum auct.) - Ф. Кирьялова
F. karataviensis (Regel et Schmalh.) Korov. - Ф. каратавская       
F. ovina (Boiss.) Boiss. - Ф. овечья
F. tenuisecta Korov. - Ф. тонкорассеченная
Heracleum dissectum Ledeb. - Борщевик рассеченный
Semenovia dasycarpa (Regel et Schmalh.) Korov. (= Platytaenia dasycarpa (Regel et Schmalh.) Korov.) - Семеновия опушенноплодная
Zosima korovinii M. Pimen. (= Platytaenia tordyloides Korov.) - Зозима Коровина
Family Pyrolaceae
Pyrola rotundifolia L. - Грушанка круглолистная
Family Primulaceae
Primula minkwitziae W. W. Smith - Первоцвет Минквиц
P. drosocalyx Poljak. et Lincz. – П.железисточашечный
P. kaufmanniana Regel - П. Кауфмана
P. algida Adams - П. холодный
P.iljinskii Fed.- П. Ильинского
Androsace sericea Ovcz. - Проломник шелковистый
А. dasyphylla Bunge - П. шерстистолистный
A. lehmannina Spreng. - П. Лемана
A. maxima L. - П. большой
A. fedtschenkoi Ovcz. - П. Федченко
Cortusa turkestanica Losinsk. - Кортуза туркестанская
Anagallis arvensis L. - Очный цвет пашенный
A. foemina Mill. (= A. caerulea Schreb.) - О. ц. женский
Family Limoniaceae
Acantholimon ekatherinae (B. Fedtsch.) Czerniak. ex Lincz. - Акантолимон Екатерины*
A. alberti Regel - А. Альберта
A. alatavicum Bunge - А. алатавский
Family. Gentianaceae
Centaurium pulchellum (Sw.) Druce - Золототысячник красивый
C. meyeri (Bunge) Druce - З. Мейера
Gentiana kirilowii Turcz. (= G. tianschanica Rupr.) - Горечавка Кирилова
G. olivieri Griseb. - Г. Оливьера
G. karelinii Griseb. - Г. Карелина
G. leucomelaena Maxim. - Г. бело-черная
Gentianopis barbata (Froel.) Ma - Горечавочник бородатый
Gentianella turkestanorum (Gand.)Holub - Горечавочка туркестанская
Lomatogonium carinthiacum (Wulf.) Reichenb. - Ломатогониум каринтийский
Swertia marginata Schrenk - Сверция окаймленная
S. variabilis Pissjauk - С. изменчивая
Family Convolvulaceae
Convolvulus pseudocantabrica Schrenk - Вьюнок ложнокантабрийский
C. lineatus L. - В. узколистный
C. arvensis L. - В. полевой
Calystegia sepium L. - Повой заборный *
Family Cuscutaceae
Cuscuta lehmannina Bunge - Повилика Лемана
C. engelmannii Korsh. - П. Энгельмана
C. convallariiflora Pavl. - П. ландышецветковая
C. campestris Yunck. - П. полевая
C. approximata Bab. - П. сближенная
C. epythimum (L.) L. - П. тимьяновая
Family Boraginaceae
Lithospermum officinale L. - Воробейник лекарственный
Buglossoides tenuiflora (L. fil.) Johnst. - Буглосоидес тонкоцветковый
B. arvensis (L.) Johnst. - Б. полевой
Macrotomia euchroma (Royle) Pauls. - Макротомия красящая
M. ugamensis M. Pop. - М. угамская
Arnebia coerulea Schipcz. - Арнебия Голубая*
A. decumbens (Vent.) Coss. et Kral. - А. простертая
Onosma dichroantha Boiss. - Оносма двуцветная
O. irritans M.Pop. ex Pavl. - О.раздражаюшая
Eсhium biebersteinii (Lacaita) Dobrocz. (=E. italicum auct. non L.) – Синяк Биберштейна
Anchusa azurea Mill. (=A. italica Retz.) - Анхуза лазоревая
Lycopsis orientalis L. - Кривоцвет восточный
Nonea caspica (Willd.) G. Don fil. - Нонея каспийская *
Myosotis caespitosa K.F. Schultz - Незабудка дернистая
M. imitatat Serg. - Н. подражающая
M. asiatica (Vestergren) Schischk. et Serg. - Н. азиатская
M. micrantha Pall. ex Lehm. - Н. мелкоцветковая
Lappula tadshikorum M. Pop. - Липучка таджикская
L. subcaespitosa M. Pop. ex Golosk. - Л. почтидернистая
L. microcarpa (Ledeb.) Guerke  - Л.мелкоплодная
Lepechiniella sarawschanica (Lipsky) M. Pop. - Лепeхиниелла зарафшанская
Eritrichium villosum (Ledeb.) Bunge - Незабудочник мохнатый
Stephanocaryum olgae (B.Fedtsch.) M. Pop.- Венцовник Ольги
Asperugo procumbens L. - Асперуга простертая
Rochelia bungei Trautv. - Рохелия Бунге
R. campanulata M. Pop. et Zak. - Р. колокольчатая
R. cardiosepala Bunge - Р. сердцевидночашечная
Rindera tianschanica M. Pop. - Риндера тяньшанская
R. tetraspis Pall. - Р. четырехщитковая
R. echinata Regel - Р. ежистая
R . oblongifolia M . Pop . - Р. продолговатолистная
Trachelanthus korolkowii Lipsky - Трахелянт Королькова       
Lindelofia macrostyla (Bunge) M.Pop. - Линделофия длинностолбиковая
L. tschimganica (Lipsky) M.Pop. ex Pazij - Л. чимганская
L. stylosa (Kar. et Kir.) Brand - Л. столбиковая
Solenanthus circinnatus Ledeb. - Трубкоцвет завитковый
S. karateginus Lipsky - Т. каратегинский
Cynoglossum capusii (Franch.) Pazij - Чернокорень Капю
C. creticum Mill. - Ч. критский
Trichodesma incanum (Bunge) A.DC. - Триходесма седая
Family Lamiaceae
Scutellaria flabellulata Juz. - Шлемник веерный
S. microdasys Juz. - Ш. мелкоопушенный
S. mesostegia Juz. - Ш. среднечешуйный
S. haematochlora Juz. - Ш. Кровавoзеленый *
S. cordifrons Juz. - Ш. сердцелиственный
S. adsurgens M.Pop. - Ш. приподнимающийся
S. talassica Juz. - Ш. таласский
S. linczewskii Juz. - Ш. Линчевского
S. subcaespitosa Pavl. - Ш. Почтидернистый *
S. immaculata Nevski ex Juz. - Ш. незапятнанный
S. kurssanovii Pavl. - Ш. Курсанова *
S.subcordata Juz. – Ш. полусердцевидный
Drepanocaryum sewerzowii (Regel) Pojark. - Серпоплодник Северцова
Marrubium  anisodon C. Koch - Шандра разнозубчатая
Lophanthus schrenkii Lеvin - Лофант Шренка
L. tschimgaincus Lipsky - Л. чимганский 
Nepeta mariae Regel (=N. pulchella Pojark.) - Котовник Марии
N. alatavica Lipsky - К. алатавский
N. pannonica L. - К. венгерский
N. ucrainica L. - К. украинский
Dracocephalum origanoides Steph.  - Змееголовник душицевидный
D. paulsenii Briq.- З. Паульсена
D. discolor Bunge  - З. двуцветный
D. imberbe Bunge - З. безбородый
D. integrifolium Bunge - З. цельнолистный
D. nutans L. - З. поникший
D. nodulosum Rupr. - З. узловатый
D. oblongifolium Regel - З. продолговатолистный
D. bipinnatum Rupr. - З. дважды-перистый
D. diversifolium Rupr. - З. разнообразнолистный
D. komarovii Lipsky - З. Комарова
D. stamineum Kar. ct Kir. - З. тычиночный 
Prunella vulgaris L. - Черноголовка обыкновенная
Preuderemostachys sewerzowii (Herd.) M.Pop. – Лжепустнынноколосник Северцова
Phlomoides speciosa (Rupr) Adyl., R.Kam. et Machmedov - Фломоидес видный
Ph. tianschanica (M.Pop.) Adyl., R.Kam. et Machmedov - Ф. тяньшанский  
Ph. brachystegia (Bunge) Adyl., R.Kam.et Machmedov - Ф. Короткоприцветниковый
Phlomis sewerzowii Regel - Зопник Северцова
Ph. salicifolia Regel - З. иволистый
Stachyopsis oblongata (Schrenk) M. Pop. et Vved. - Стахиопсис продолговатый
Lamium amplexicaule L. - Яснотка стеблеобъемлющая
L. album L. - Я. белая
Leonurus turkestanicus V. Krecz. et Kuprian. - Пустырник туркестанский
L. panzerioides M. Pop. - П. панцeриевидный
Lagochilus knorringianus Pavl. - Зайцегуб Кнорринг
L. occultiflorus Rupr. (= L. tianschanicus Pavl.) - З. скрытноцветковый
Stachys hissarica Regel (= S. turkestanica (Regel) M. Pop.) - Чистец гиссарский
S. betonicaeflora Rupr. (= Betonica foliosa Rupr.) - Ч. буквицецветный
Salvia trautvetteri Regel - Шалфей  Траутфеттера *
S. sclarea L. - Ш. мускатный
S. virgata Jacq. - Ш. прутьевидный
S. nemorosa L. (= S. deserta Schang.) - Ш. дубравный
Ziziphora clinopodioides Lam.(=Z. bungeana Juz.) - Зизифора пахучковидная
Z. pamiroalaica Juz. - З. памироалайская
Z. tenuior L. – З. тонкая
Antonina debilis (Bunge) Vved. - Антонина слабая
Acinos rotundifolius Pers. (= A. graveolens Link.) - Щебрушка круглолистная
Origanum tytthanthum Gontsch. -  Душица мелкоцветковая
Thymus seravschanicus Klok. - Тимьян зарафшанский
T. dmitrievae Gamajun. - Т. Дмитриевой
T. karatavicus A. Dmitr. ex Gamajun - Т. каратавский
Lycopus exaltatus L. fil.  - Зюзник высокий
Mentha arvensis L. - Мята полевая
M. asiatica Boriss. - М. азиатская
Family Solanaceae
Solanum nigrum L. - Паслён черный
Physalis praetermissa Pojark. - Физалис пропущенный *
Hyosciamus niger L. - Белена черная
Family Scrophulariaceae
Verbascum songaricum Schrenk - Коровяк джунгарский
V. turkestanicum Franch. - К. туркестанский
V. blattaria L. - К. Тараканий *
Linaria popovii Kuprian. - Льнянка Попова
Scrophularia heicheriiflora Schrenk - Норичник камнеломкоцветковый
S. umbrosa Dumort (= S. alata Gilib.) - Н. теневой
S. integrofolia Pavl. - Н. цельнолистный 
S. talassica Tzagolova - Н. таласский
S. kiriloviana Schischk. - Н. Кирилова
S. incisa Weinm. - Н. вырезной
Dodartia orientalis L. - Додарция восточная
Veronica spuria L. - Вероника ненастоящая
V. laeta Kar. et Kir. - В. прекрасная
V. anagallis-aquatica L. - В. ключевая
V. oxycarpa Boiss. - В. остроплодная
V. anagalloides Guss. - В. ложноключевая
V. beccabunga L. - В. поточная
V. luetkeana Rupr. - В. Литке
V. tianschanica Lincz. - В. тяньшанская
V. verna L. - В. весенняя
V.humifusa Dicks. - - В. распростертая
V. hispidula Boiss. et Huet. – В. короткощетинковая
V. arguteserrata Regel et Schmalh. - В. остропильчатая
V. campylopoda Boiss. - В. согнутоногая
V. capillipes Nevski - В. волосоногая
V. biloba Scheb. - В. двулопaстная
V. intercedens Bornm. - В. промежуточная
V. cardiocarpa (Kar. et Kir.) Walp. - В. сердцевидноплодная
V. persica Poir. - В. персидская
V. polita Fries (= V. didyma Ten.) - В. скромная
Lagotis korolkowii (Regel et Schmalh.) Maxim. - Лаготис Королькова
Leptorhabdos parviflora (Benth.) Benth. - Лепторабдос мелкоцветковый
Euphrasia pectinata Ten. (= E. tatarica Fisch. ex Spreng.) - Очанка гребенчатая
E. karataviensis Govor. ex Karmysch. - О. каратавская
E. regelii Wettst. - О. Регеля
E. drosophylla Juz. - О. железистолистная
Rhinanthus songaricus (Sterneck) B. Fedtsch. - Погремок джунгарский
Pedicularis peduncularis M. Pop. - Мытник цветоножковый
P . korolkowii Regel - М . Королькова
P . masalskyi Semiotr . - М . Масальского
P. olgae Regel - М. Ольги
P. talassica Vved. - М. таласский
P. rhinanthoides Schrenk - М. погремковый
P. dolichorhiza Schrenk - М. длиннокорневой
Bungea vesiculifera (Herd.) Pavl. et Lipsch. - Бунгея вздувающаяся
Family. Orobanchaceae
Phelipanche uralensis (G. Beck)Czer. - Фелипанхе бледная
Ph. aegyptiaca (Pers.) Pom. - Ф. египетская
Orobanche coerulescens Steph. - Заразиха синеватая
O. amoena C. A. Mey. - З. прелестная
O. kotschyi Reut. - З. Кочи
O. gigantea (G. Beck) Gontsch. - З. гигантская
Family Plantaginaceae
Plantago arachnoidea Schrenk - Подорожник паутинистый
P. lanceolata L. - П. ланцетовидный
P. arenaria Waldst. et Kit.(=P. scabra Moench., = P. indica L.) - П. песчаный
P. major L. - П. большой
Family. Rubiaceae
Crucianella exasperata Fisch. et C.A.Mey. – Крестовница шероховатая*
Asperula setosa Jaub. et Spach - Ясменник щетинистый
Galium humifusum Bieb. - Подмаренник распростертый
G. pseudorivale Tzvel.(= Asperula karataviensis Pavl.) - П. ложноприручейный
G. songaricum Schrenk – П. джунгарский
G. tricornutum Dandy - П. трехрогий
G. spurium L. - П. ложный
G. tenuissimum Bieb. - П. тончайший
G. tianschanicum M. Pop. - П. тяньшанский
G. turkestanicum Pobed. - П. туркестанский
G. verum L. - П. настоящий
G. ruthenicum Willd. - П. русский
G. verticillatum Danth. - П. мутоватый
Rubia regelii Pojark. - Марена Регеля
Callipeltis cucullaris (L.) Stev.  - Каллипельтис капюшончатая
Family. Caprifoliaceae
Lonicera simulatrix Pojark. - Жимолость подражающая
L. microphylla Willd. ex Schult. - Ж. мелколистная
L. stenantha Pojark. - Ж. узкоцветковая
L. hispida Pall. ex Schult. - Ж. щетинистая
L. tianschanica Pojark. - Ж. тяньшанская
L. olgae Regel et Schmalh. - Ж. Ольги
L. cinerea Pojark. - Ж. серая
L. karelinii Bunge ex Р.Kir. - Ж. Карелина
L. korolkowii Stapf - Ж. Королькова
L. nummulariifolia Jaub. et Spach - Ж. монетолистная
Family Valerianaceae
Valeriana chionophila M. Pop. et Kult. - Валериана снеголюбивая
V. ficariifolia Boiss. - В. чистяколистная
V. fedtschenkoi Coincy - В. Федченко
Vaelerianella dactylophylla Boiss. et Hohen - Валерианелла пальчатолистная 
V. turkestanica Regel et Schmalh. - В. туркестанская
V. cymbocarpa C.A.Mey. - В. ладьеплодная
V. plagiostephana Fisch. et C.A.Mey. - В. косовенцовая
Family. Morinaceae
Morina kokanica Regel - М. кокандская
Family Dipsacaceae
Dipsacus dipsacoides (Kar. et Kir.) Botsch. (= D. azureus Schrenk) -Ворсянка ворсянковидная
Cephalaria syriaca (L.) Schrad. ex Roem. et Schult. - Головчатка сирийская
Scabiosa alpestris Kar. et Kir. - Скабиоза высокогорная
S. songarica Schrenk - С. джунгарская
S. micrantha Desf. - С. мелкоцветковая
Family. Campanulaceae
Campanula glomerata L. - Колокольчик скученный
C. caschmeriana Royle (=C. evolvulacea Royle ex A. DC.) - К. кашмирский
C. alberti Trautv. - К. Альберта
C.lehmanniana Bunge(=C. capusii (Franch.) Fed.) – К. Лемана
Asyneuma argutum (Regel) Bornm. - Азинеума острозубчатая
A. ramosum Pavl. - А. ветвистая
A. trautvetteri (B. Fedtsch.) Bornm. - А. Траутфеттера
Sergia sewerzowii (Regel) Fed. - Сергия Северцова
Cylindrocarpa sewerzowii (Regel) Regel - Цилиндроплодник Северцева
Codonopsis clematidea (Schrenk) Clarke - Кодонопсис ломоносовидный
Family Asteraceae
Cichorium intybus L. - Цикорий обыкновенный
Picris nuristanica Bornm. (=P. similis V.Vassil.) - Горлюха нуристанская
Garhadiolus angulosus Jaub. et Spach - Гарадиолус угловатый
Chоndrilla aspera Poir. - Хондрилла шероховатая
Ch. lejosperma Kar. et Kir. - Х. гладкосемянная
Ch. phaeocephala Rupr. - Х. темноголовая
Scariola orientalis (Boiss.) Sojak - Скариола восточная
Lactuca serriola L. - Латук дикий
Prenanthes mira (Pavl.) R. Kam. (= Lactuca mira Pavl.) - Пренантес удивительный
Steptorhamphus crassicaulis (Trautv.) Kirp. - Степторамфус толстостебельный
Cephalorrhynchus soongoricus (Regel) Kovalevsk. - Цефалоринхус джунгарский
C. subplumosus Kovalevsk. - Ц. почтиперистый
Kovalevskiella rosea (M.Pop. et Vved.) R.Kam.(= Cicerbita rosea (M. Pop. et Vved.) Kovalevsk.) - Ковалевскиелла розовая
K. kovalevskiana (Kirp.) R. Kam. (= Cicerbita kovalevskiana Kirp.) - К. Ковалевской
Youngia flexuosa (Ledeb.) Ledeb. -  Юнгия извилистая
Y. karelinii (M. Pop. et Schischk.) R. Kam. - Ю. Карелина
Y.seravschanica (B.Fedtsch.) Babc. еt Stebb. – Ю.зеравшанская
Sonchus palustris L. - Осот болотный
S. arvensis L. - О. полевой
S. oleraceus L. - О. огородный
Taraxacum brevirostre Hand. - Mazz. - Одуванчик коротконосиковый
T. junatovii Tzvel. - О. Юнатова
T. lilacinum Krasn. ex Sсhischk. - О. лиловый
T. pseudoroseum Schischk. - О. ложнорозовый
T. montanum (C.A. Mey.) DC. - О. горный
T. sumneviczii Schischk. - О. Сумневича
T. repandum Pavl. - О. широковыемчатый
T. tianschanicum Pavl. - О. тяньшанский
T. karatavicum Pavl. ex Schischk. - О. каратавский
T. fedtschenkoi Hand.-Mazz. - О. Федченко
T. officinale Wigg. - О. лекарственный
T. glabellum Schischk. - О. гладковатый
Crepis sibirica L. - Скерда сибирская
C. darvasica Krasch. - С. дарвазская
C. oreades Schrenk - С. горная
C. multicaulis Ledeb. - С. многостебельная
Hieracium kirghisorum Juxip - Ястребинка киргизская
H. erythrocarpum Peter - Я. красноплодная
H. virosum Pall. - Я. ядовитая
H. robustum Fries - Я. мощная
H. umbellatum L. - Я. зонтичная
H. regelianum Zahn - Я. Регеля
H. procerum Fries - Я. видная
H. echioides Lumn. - Я. румянковая
Phaecasium pulchrum (L.) Reichenb. fil. - Феказиум красивый
Acanthocephalus amplexifolius Kar. et Kir. - Колючеголовник стеблеобъемлющий
Achyroseris petrovii (Lipsch.) R. Kam. et Tagaev - Ахирозерис Петрова
Scorzonera franchetii Lipsch. - Козелец Франше
S. turkestanica Franch. - К. туркестанский
S. racemosa Franch. (=S. iliensis Krasch.) - К. кистевидный
S. pubescens DC. - К. опушенный 
S. inconspicua Lipsch. ex Pavl. - К. неприметный
S. circumflexa Krasch. et Lipsch. - К. завитой
S. songorica (Kar. et Kir.) Lipsch. et Vass. - К. джунгарский
Tragopogon dubius Scop. - Козлобородник сомнительный
T. capitatus S. Nikit. - К. головчатый
T. pseudomajor S. Nikit. - К. ложнокрупный
T. vvedenskyi M. Pop. ex Pavl. - К. Введенского
T. songoricus S. Nikit. - К. джунгарский
T. turkestanicus S. Nikit. - К. туркестанский
T. ruber S. G. Gmel. - К. красный
T. marginifolius Pavl. - К. окаймленноолистный
T. montanus S. Nikit. - К. горный
Koelpinia linearis Pall. - Кельпиния линейная
Echinops karatavicus Regel et Schmalh. - Мордовник каратавский
E. talassicus Golosk. - М. таласский
E. tschimganicus B. Fedtsch. - М. чимганский
Chardinia orientalis (L.) Kuntze -  Шардения восточная
Xeranthemum longipapposum Fisch. et С.А.Mey. - Сухоцвет длиннохохолковый
Carduus nutans L. (=C.thoermeri Weinm.) - Чертополох поникающий
Onopordon acanthium L. - Татарник колючий
Cirsium turkestanicum (Regel) Petrak - Бодяк туркестанский
C. sairamense (C. Winkl.) O. et B. Fedtsch. - Б. сайрамский
C. polyacanthum Kar. et Kir. - Б. многоиглый
C. esculentum (Siev.) C.A. Mey. - Б. съедобный
C. incanum (S.G. Gmel.) Fisch. - Б. седой
C. arvense (L.) Scop. - Б. полевой
C. semenovii Regel - Б. Семенова
Olgaea pectinata Iljin - Ольгея гребенчатая
Arctium leiospermum Juz. et C. Serg. - Лопух гладкосемянный
A. tomentosum Mill. - Л. войлочный
Cousinia umbrosa Bunge - Кузиния теневая
C. karatavica Regel et Schmalh. - К. Каратавская *
C. grandifolia Kult. - К. Крупнолистная *
C. scabrida Juz. - К. шероховатая
C. minkwitziae Bornm. - К. Минквиц
C. syrdariensis Kult. - К. сырдарьинская
C. caespitosa C. Winkl. - К. дернистая
C. rigida Kult. - К. жесткая
C. sewerzowii Regel - К. Северцова
C. microcarpa Boiss. - К. мелкоплодная
C. fetissowii C. Winkl. - К. Фетисова
C. tianschanica Kult. - К. тяньшанская
C. bonvalotii Franch. - К. Бонвало  
C. chrysantha Kult. - К. золотистоцветковая
C. aspera (Kult.) Karmysch. - К. шершавая
C. schepsaica Karmysch. - К. чепсайская
Saussurea elegans Ledeb. - Соссюрея изящная
S. ispajensis Ijin - С. испайская     
Jurinea eduardi-regelii Iljin -  Наголоватка Эдуарда Регеля
J. capusii Franch. - Н. Капю          
J. suffruticosa Regel - Н. полукустарниковая
J. algida Iljin - Н. холодная
Rhaponticum namanganicum Iljin - Рапонтикум наманганский
Centaurea ruthenica Lam. - Василек русский
C. modesti An. Fed. - В. Модеста
C. turkestanica Franch. - В. туркестанский
С. depressa Bieb. - В. Приплюснутый *
C. cyanus L. - В. Синий *
C. adpressa Ledeb. - В. прижаточешуйный
C. squarrosa Willd. - В. растопыренный
C. iberica Trev. ex Spreng. - В. иберийский
Acroptilon repens (L.) DC. - Горчак ползучий
Crupina vulgaris Cass. (=C. oligantha Tscher.) - Крупина обыкновенная
Syreitschikovia spinulosa (Franch.) Pavl. - Сырейщиковия шипиковатая
Serratula marginata Tausch - Серпуха окаймленная
S. sogdiana Bunge - С. согдийская
S. lyratifolia Schrenk - С. лиролистная
Carthamus lanatus L. - Сафлор шерстистый
Bidens tripartita L. - Череда трехраздельная
Senecio erucifolius L. - Крестовник эруколистный
S. jacobaea L. - К. Якова
S. racemulifer Pavl. - К. кистеносный
S. subdentatus Ledeb. - К. почтизубчатый
S. nuraniae Roldug. - К. Нурании
S. dubius Ledeb. - К. сомнительный
Ligularia karataviensis (Lipsch.) Pojark. - Бузульник каратавский
L. thomsonii (Clarke) Pojark. - Б. Томсона
L. macrophylla (Ledeb.) DC. - Б. крупнолистный
L. heterophylla Rupr. - Б. разнолистный
L . talassica Pojark . - Б . таласский
L.alpigena Pojark. – Б.высокогорный
Tussilago farfara L. - Мать-и-мачеха обыкновенная
Inula macropylla Kar. et Kir. - Девясил крупнолистный
I. salicina L. - Д. иволистный
I. caspiсa Blum. - Д. каспийский
I. britannica L. - Д. британский
I. rhizocephala Schrenk - Д. корнеглавый
Pentanema albertoregelia (C. Winkl.) Gorschk. (=Vicoa albertoregelia C. Winkl.) - Пентанема Альберта Регеля
Helichrysum maracandicum M. Pop. ex Kirp. - Бессмертник самаркандский
Gnaphalium supinum L. - Сушеница приземистая
Anaphalis velutina Krasch. - Анафалис бархатистый
A. racemifera Franch. - А. кистеносный
Leontopodium fedtschenkoanum Beauv. - Эдельвейс Федченко
L. ochroleucum Beauv. - Э. бледно-желтый
Filago pyramidata L. (=F. spathulata Presl.) - Жабник пирамидальный
F. arvensis L. (=F. montana L.) - Ж. полевой
Cymbolaena griffithii (A. Gray) Wagenitz - Цимболена Гриффита
Solidago dahurica Kitag. - Золотарник даурский
Pseudolynosiris grimmii (Regel et Schmalh.) Novopokr. - Псевдолинозирис Гримма
Galatella chromopappus Novopokr. - Солонечник окрашеннохохолковый
G. villosula Novopokr. - С. короткомохнатый
G. coriacea Novopokr. - С. кожистый
G. scoparia (Kar. et Kir.) Novopokr. (=Lynosiris scoparia Kar. et Kir.) - С. прутьевидный
Aster canescens (Nees) Fisjun - Астра седеющая
A. serpentimontanus Tamamsch. (=A. alpinus L.) - А. змеиногорская     
Rhinactinidia limoniifolia (Less.) Novopokr. et Botsch. - Ринактинидия кермеколистная
R. popovii (Botsch.) Botsch. - Р. Попова
Erigeron seravschanicus M. Pop. - Мелколепестник зеравшанский
E. azureus Regel ex M. Pop. - М. лазоревый
E. heterochaeta (Benth. ex Clarke) Botsch. - М. разнощетинный
E. pseudoneglectum M. Pop. (E. petiolaris Vierh.) - М. ложнопренебреженный
E. pallidus M. Pop. - М. бледный
E. lachnocephalus Botsch. - М. шерстистоголовый
E. acris L. (=E. acer L.) - М. едкий
E. podolicus Bess. - М. подольский
E. pseudoseravschanicus Botsch. - М. ложнозеравшанский
E. schmalhausenii M. Pop. - М. Шмальгаузена
E. umbrosus (Kar. et Kir.) Boiss. - М. теневой
Psychrogeton pseuderigeron (Bunge) Novopokr. ex Nevski -  Психрогетон ложномелколепестник
P. karatavicus (Pavl.) Fisjun - П. каратавский
P. olgae (Regel et Schmalh.) Novopokr. ex Nevski - П. Ольги
P. leucophyllus (Bunge) Novopokr. - П. белолистный
P. cabulicus Boiss. - П. кабульский
P. aucheri (DC.) Grierson - П. Оше
Conyza canadensis (L.) Cronq. (=Erigeron canadiensis L.) - Кониза канадская  
Brachyactis ciliata (Ledeb.) Ledeb. - Брахиактис реснитчатый
Lachnophyllum gossypinum Bunge - Шерстистолистник хлопковидный
Achillea millefolium L. - Тысячелистник обыкновенный
A. filipendulina Lam. - Т. таволговый
A. biebersteinii Afan. - Т. Биберштейна
Handelia trichophylla (Schrenk) Heimerl - Ханделия волосистолистная *
Tanacetopsis karataviensis (Kovalevsk.) Kovalevsk. - Пижмовник каратавский
Lepidolopsis turkestanica (Regel et Schmalh.) Poljak. - Лепидолопсис туркестанский
Artemisia vulgaris L. - Полынь обыкновенная
A. santolinifolia (Pamp.) Turcz. ex Krasch. - П. сантолинолистная
A. persica Boiss. - П. персидская
A. tournefortiana Reichenb. - П. Турнефора
A. viridis Willd. - П. зеленая
A. aschurbajewii C. Winkl. - П. Ашурбаева
A. rutifolia Steph. ex Spreng. - П. рутолистная
A. absinthium L. - П. горькая
A. sieversiana Willd. - П. Сиверса
A. dracunculus L. - П. эстрагон
A. pamirica C. Winkl. - П. памирская *
A. tianschanica Krasch. ex Poljak. - П. тяньшанская
A. karatavica Krasch. et Abol. ex Poljak. - П. каратавская
A. serotina Bunge - П. поздняя
A. lehmanniana Bunge - П. Лемана
A. juncea Kar. et Kir. - П. ситниковая
Trichanthemis karataviensis Regel et Schmalh. - Трихантемис каратавский
T. radiata Krasch. - Т. язычковый
Ugamia angrenica (Krasch.) Tzvel. - Угамия ангренская
Waldheimia tomentosa (Decne) Regel (= W. stoliczkae (Clarke) Ostenf.) - Вальдгеймия войлочная
W. trydactilites Kar. et Kir. - В. трехлопастная
Hippolytia megacephala (Rupr.) Poljak. - Ипполития крупноголовчатая  
Pseudoglossanthis tianschanica (Krasch.) R. Kam. (Pyrethrum tianschanicum Krasch.) - Псеудоглассантис тяньшанский
Pyrethrum pyrethroides (Kar. et Kir.) B. Fedtsch. - Пиретрум пиретроидный
P. leontopodium (C. Winkl.) Tzvel. - П. эдельвейсовидный
P. neglectum Tzvel. – П. незамеченный
Tanacetum pseudachillea C. Winkl. - Пижма ложнотысячелистниковая
T. turlanicum (Pavl.) Tzvel. - П. турланская
Lepidolopha talassica Kovalevsk. etSafral. - Лепидолофа таласская
Matricaria inodora L. (= Tripleurospermum inodorum L.) - Ромашка непахучая
Xanthium strumarium L.  - Дурнишник обыкновенный

Notes:
Bold – species from Red Data Book of Kazakhstan.
Bold Italic – endemic species of West Tien Shan, including Karatau Ridge.
(*) – species found in environs of Aks—Dzhabagly BR
(**) – cultured and became wild.

THE LIST OF THE MAIN ECONOMIC SPECIES OF PLANTS
Aksu-Zhabagly Biosphere Reserve

I. Fodder

Alopecurus pratensis
Bromopsis inermis
Dactylis glomerata
Elytrigia trichophora
Hordeum bulbosum
Festuca valesiaca
F.kryloviana
Phleum phleoides
Poa bulbosa
P.pratensis
P.nemoralis
P.relaxa
Stipa kirghisorum
S.capillata
Medicago tianschanica
Oxytropis aulieatensis
O.talassica
Onobrychis grandis
Vicia tenuifolia
Trifolium preatense
Hedysarum talassicum
Ferula tenuisecta
Geranium collinum
G.saxatile
Cousinia umbrosa
Scorzonera franchetii
S.turkestanica
Hieracium procerum
Carex turcestanica
C.melanostachya

II. Food and vitamin

Allium pskemense
A.longicuspis
A.fedtschenkoanum
Korolkowia sewerzowii
Oxyria digyna
Megacarpaea orbiculata
Berberis oblonga
Ribes meyerii
Rubus caesius
Malus sieversii
Crataegus turkestanica
C.songorica
C.korolkowii
Rosa alberti
R.fedschenkoana
R.beggerana
Carum carvi
Hippophae rhamnoides

 

III. Medicine

Ephedra equisetina
Equisetum arvense
Betula pendula
Elytrigia repens
Urtica dioica
Ungernia sewerzowii
Delphinium confusum
Thalictrum simplex
Th.minus
Sanguisorba officinalis
Rhamnus catharica
Melilotus officinalis
Hypericum perforatum
H.scabrum
Plantago major
P.lanceolata
Chamerion angustifolium
Leonurus turkestanicus
Lamium album
Ziziphora bungeana
Betonica foliosa
Origanum tyttanthum
Codonopsis clematidea
Achillea millefolium
Cichorium intybus
Helychrisum maracandicum
Inula macrophylla
Artemisia absinthium
Tussilago farfara

V. Technical (tannins, saponin, of rubber, dyeing and glue)

Allochrusa gypsophiloides
Eremurus regelii
E.lactiflorus
Polygonum coriarium
P.bucharicum
P.nitens
P.hissaricum
Rheum maximoviczii
Rumex tianschanicus
Sanguisorba alpina
S.officinalis
Orthurus kokanicus
Geranium collinum
Macrotomia ugamensis
M.euchroma
Delphinium semibarbatum
D.longipedunculatum
Roemeria refracta
Chondrilla canescens
Ch.leiosperma

V. Aromatic

Juniperus seravschanica
J.semiglobosa
J.turkestanica
Ferula penninervis
F. tenuisecta
Prangos pabularia
Mediasia macrophylla
Dracocephalum integrifolium
D.komarovii
Mentha asiatica
Salvia sclarea
Ziziphora bungeana
Z.clinopodioides
Z.pamiroalaica
Thymus dmitrievae
Th.karatavicus
Th.seravschanicus
Lophanthus tschimganicus
Nepeta mariae
N.pannonica
Achillea filipendulina
A.biebersteinii
Tanacetum pseudachillea
Artemisia persica
A.rutifolia
A.santolinifolia
A.juncea
A.dracunculus

 

VI. Decorative

Juniperus seravschanica
J.semiglobosa
J.turkestanica
Amygdalus petunnikovii
Betula talassica
Sorbus persica
Lonicera nummularifolia
L.microphylla
Spiraea hypericifolia
S.pilosa
Allium sewerzowii
A.coeruleum
A.karataviense
A.oreophilum
A.barczewskii
Tulipa greigii
T.kaufmanniana
T.turkestanica
Eremurus lactiflorus
Korolkowia sewerzowii
Juno coerulea
J.orchioides
Iris korolkowii
Iridodyctium kolpakowskianum
Crocus alatavicus
Trollius asiaticus
Anemone protracta
Dianthus hoeltzerii
D.karataviensis
Delphinium confusum
D.oreophilum
Paraquilegia grandiflora
Primula minwitziae
P.algida
Cortusa turkectanica
Campanula alberti
Scabiosa songorica
Veronica spuria
V.laeta
Viola suavis
V.ambigua
V.rupestris

THE LIST OF VERTEBRATE ANIMALS
of Aksu-Zhabagly Biosphere Reserve
(Latin and Russian names)

Type CHORDATA - ХОРДОВЫЕ
subtype VERTEBRATA ПОЗВОНОЧНЫЕ

Class OSTEICHTHYES – КОСТНЫЕ РЫБЫ

Order CYPRINIFORMES - КАРПООБРАЗНЫЕ
Family Cyprinidae - Карповые
1. Schizothorax intermedius Mc”Clelland - обыкновенная маринка
2.  Diptychus dybowskii Kessler - голый осман
Family С obitidae - Вьюновые
3. Noemacheilus   stoliczkai elegans Kessler - тянь-шаньский голец
4. Noemacheilus  conipterus  Turdakov - терсский голец
5. Noemacheilus  dorsalis  (Kessler)- серый голец
6. Noemacheilus kuschakewitschi  Herzenstein - голец Кушакевича ?
Order SCORPENIFORMES - СКОРПЕНООБРАЗНЫЕ
Family Cottidae - Керчаковые
7. Cottus jaxartensis Berg - чаткальский подкаменщик ?

Class AMPHIBIA - ЗЕМНОВОДНЫЕ

Order Anura - Бесхвостые
Family Bufonidae - Жабы
1. Bufo danatensis Pisanetz, 1978 - данатинская жаба
2. Bufo viridis (Laurenti,1768) - зеленая жаба

Family Ranidae - Лягушки
3. Rana ridibunda Pallas, 1771 - озерная лягушка

Class REPTILIA - ПРЕСМЫКАЮЩИЕСЯ

Family Anguidae - Веретеницевые
4. Ophisaurus apodus (Pallas, 1775) - желтопузик
Family Scincidae - Сцинковые
5. Ablepharus deserti Strauch, 1868 - пустынный гологлаз
6. Ablepharus alaicus (Elpatjewsky, 1901) - алайский гологлаз
Family Lacertidae - Ящерицы
7. Eremias arguta (Pallas, 1773) - разноцветная ящурка
Family Colubridae - Ужи
8. Natrix tessellata (Laurenti, 1768) - водяной уж
9. Coluber rhodorhachis (Jan, 1865) -краснополосый полоз
10. Coluber ravergieri (Menetries, 1832) - разноцветный полоз
11. Elaphe dione (Pallas, 1773) - узорчатый полоз
12. Taphrometopon lineolatum Brandt, 1838 - стрела-змея
Family Viperidae - Гадюковые
13. Vipera ursini (Bonaparte, 1835) - степная гадюка
Family С rotalidae - Гремучие змеи
14. Agkistrodon halys (Pallas, 1776) - щитомордник.

Class AVES – ПТИЦЫ

А. Nesting birds

Order CICONIIFORMES - АИСТООБРАЗНЫЕ
Family Ardeidae - Цаплевые
1. Ciconia nigra L. - черный аист

Order ANSERIFORMES - ГУСЕОБРАЗНЫЕ
Family Anatidae - Утиные
2. Tadorna ferruginea (Pallas) - огарь

Order FALCONIFORMES - СОКОЛООБРАЗНЫЕ
Family Accipitridae - Ястребиные
3. Milvus migrans Boddaert - черный коршун
4. Circus pygargus L. - луговой лунь
5. Accipiter nisus dementjevi Stepanjan - ястреб-перепелятник
6. Buteo rufinus Cretzschmar - курганник
7. Circaetus gallicus Gmelin - змееяд
8. Hieraaetus pennatus (Gmelin) - орел-карлик
9. Aquila chrysaetus (L.) - беркут 
10. Gypaetus barbatus (L.) - бородач
11. Neophron percnopterus (L.) - стервятник
12. Aegypius monachus (L.) - черный гриф
13. Gyps fulvus (Hablizl) - белоголовый сип
Family Falconidae - Соколиные
14. Falco subbuteo L. - чеглок
15. Falco tinnunculus L. - обыкновенная пустельга

Order GALLIFORMES - КУРООБРАЗНЫЕ
Family Phasianidae - Фазановые
16. Tetraogallus himalayensis Gray - гималайский улар
17. Alectoris chukar Gray - кеклик
18. Perdix perdix robusta Nom & Tan - серая куропатка
19. Coturnix coturnix (L.) - перепел
20. Phasianus colchicus L. - фазан

Order CHARADRIIFORMES - РЖАНКООБРАЗНЫЕ
Family Charadriidae - Ржанковые
21. Charadrius dubius Scopoli - малый зуек
Family Scolopacidae - Бекасовые
22. Actitis hypoleucos (L.) - перевозчик

Order COLUMBIFORMES - ГОЛУБЕОБРАЗНЫЕ
Family Columbidae - Голубиные
23. Columba palumbus casiotis Bonaparte - туркестанский вяхирь
24. Columba livia neglecta Hume - сизый голубь
25. Streptopelia decaocto (Frivaldszky) - кольчатая горлица
26. Streptopelia turtur arenicola Hartert - обыкновенная горлица
27. Streptopelia orientalis meena Sykes - большая горлица
28. Streptopelia senegalensis ermanni Bonaparte - египетская горлица

Order CUCULIFORMES - КУКУШКООБРАЗНЫЕ
Family Cuculidae - Кукушковые
29. Cuculus canorus subtelephonus Zarudny - кукушка туркестанская

Order STRIGIFORMES - СОВООБРАЗНЫЕ
Family Strigidae - Совиные
30. Bubo bubo L. - филин
31. Asio otus (L.) - ушастая сова
32. Otus scops pulchellus Pallas - сплюшка
33. Athene noctua bactriana Hutton - домовый сыч
34. Strix aluco haermsi Zarudny - серая неясыть

Order CAPRIMULGIFORMES - КОЗОДОЕОБРАЗНЫЕ
Family Caprimulgidae - Козодоевые
35. Caprimulgus europaeus unwini Hume - обыкновенный козодой

Order APODIFORMES - СТРИЖЕОБРАЗНЫЕ
Family Apodidae - Стрижиные
36. Apus apus pekinensis Swinhoe - черный стриж
37. Apus melba tuneti Tschusi - белобрюхий стриж

Order CORACIIFORMES - РАКШЕОБРАЗНЫЕ
Family Coraciidae - Сизоворонковые
38. Coracias garrulus L. - сизоворонка 
Family Upupidae - Удодовые
39. Upupa epops L. - удод

Order PASSERIFORMES - ВОРОБЬИНООБРАЗНЫЕ
Family Hirundinidae - Ласточковые
40. Ptyonoprogne rupestris Scopoli - скалистая ласточка
41. Hirundo rustica rustica L. - деревенская ласточка
42. Hirundo daurica rufula Temminck - рыжепоясничная ласточка
43. Delichon urbica urbica L. - городская ласточка, воронок
Family Alaudidae - Жаворонковые
44. Galerida cristata iwanowi Loudon & Zarudny - хохлатый жаворонок
45. Calandrella acutirostris Hume - тонкоклювый жаворонок
46. Melanocorypha calandra psammochroa Hartert - степной жаворонок
47. Melanocorypha bimaculata (Menetries) - двупятнистый жаворонок
48. Eremophila alpestris albigula Bonaparte - рогатый жаворонок, рюм
49. Alauda arvensis dulcivox Hume - полевой жаворонок
50. Alauda gulgula inconspicua Severtzov - индийский жаворонок
Family Motacillidae - Трясогузковые
51. Anthus campestris griseus Nicoll - полевой конек
52. Anthus trivialis haringtoni Witherby - лесной конек
53. Anthus spinoletta blakistoni Swinhoe - горный конек
54. Motacilla cinerea melanope Pallas -горная трясогузка
55. Motacilla personata Gould - маскированная трясогузка
Family Laniidae - Сорокопутовые
56. Lanius phoenicuroides Schalov - туркестанский жулан
57. Lanius schach erythronotus Vigors - длиннохвостый сорокопут
58. Lanius minor Gmelin - чернолобый сорокопут 
Family Oriolidae - Иволговые
59. Oriolus oriolus kundoo Sykes - туркестанская иволга
Family Sturnidae - Скворцовые
60. Sturnus vulgaris porphyronotus Sharpe - туркестанский об. скворец
61. Pastor roseus L. - розовый скворец 
62. Acridotheres tristis tristis L. - майна 
Family. Corvidae - Вороновые
63. Pica pica bactriana Bonaparte - сорока 
64. Pyrrhocorax pyrrhocorax brachypus Swinhoe - клушица
65. Pyrrhocorax graculus forsythi Stoliczka - альпийская галка
66. Corvus monedula monedula L. - галка 
67. Corvus corone orientalis Eversmann - черная ворона
68. Corvus corax tibetanus Hodgson - ворон 
Family Cinclidae - Оляпковые
69. Cinclus cinclus leucogaster Bonaparte - белобрюхая оляпка
70. Cinclus pallasii tenuirostris Bonaparte - бурая оляпка
Family Troglodytidae - Крапивниковые
71. Troglodytes troglodytes tianschanicus Sharpe - крапивник
Family Prunellidae - Завирушковые
72. Prunella collaris rufilata Severtzov - альпийская завирушка
73. Prunella himalayana (Blyth) - гималайская завирушка
74. Prunella fulvescens fulvescens Severtzov - бледная завирушка
Family Sylviidae - Славковые
75. Sylvia nisoria merzbacheri Schalow - ястребиная славка
76. Sylvia hortensis crassirostris Cretzschmar - певчая славка
77. Sylvia communis rubicola Stresemann - серая славка
78. Sylvia althaea althaea Hume - горная славка 
79. Phylloscopus inornatus humii Brooks - тусклая зарничка
80. Phylloscopus griseolus (Blyth) - индийская пеночка
Family Muscicapidae - Мухоловковые
81. Terpsiphone paradisi leucogaster Swainson - райская мухоловка
82. Muscicapa striata neumanni Poche - серая мухоловка
Family Turdidae - Дроздовые
83. Saxicola torquata maura Pallas - черноголовый чекан
84. Oenanthe oenanthe oenanthe L. - обыкновенная каменка
85. Oenanthe pleschanka Lepechin - плешанка
86. Oenanthe isabellina Temminck - плясунья
87. Monticola saxatilis turkestanicus Zarudny - пестрый каменный дрозд
88. Monticola solitarius pandoo Sykes - синий каменный дрозд
89. Phoenicurus caeruleocephalus Vigors - седоголовая горихвостка
90. Phoenicurus ochruros phoenicuroides Horsf.& Moore - чернушка
91. Phoenicurus erythrogaster grandis Gould - краснобрюхая горихвостка
92. Luscinia megarhynchos hafizi Severtzov - южный соловей
93. Luscinia pectoralis ballioni Severtzov - черногрудая красношейка
94. Luscinia svecica tianschanica Tugarinov - варакушка
95. Irania gutturalis Guerin - соловей-белошейка 
96. Turdus merula intermedius Richmond - черный дрозд
97. Turdus viscivorus bonapartei Cabanis - деряба 
98. Myophonus caeruleus turcestanicus Zarudny - синяя птица
99. Microcichla scouleri Vigors - белоножка 
Family Paridae - Синицевые
100. Remiz pendulinus coronatus Severtzov - черноголовый ремез
101. Parus rufonuchalis Blyth - рыжешейная синица
102. Parus flavipectus Severtzov - желтогрудая лазоревка
103. Parus bokharensis bokharensis Lichtenstein - бухарская синица
Family Sittidae - поползневые
104. Sitta tephronota tephronota Sharpe - большой скалистый поползень
Family Certhiidae - Пищуховые
105. Tichodroma muraria L. - краснокрылый стенолаз
106. Certhia himalayana taeniura Severtzov - гималайская пищуха
Family Passeridae - Воробьиные
107. Passer domesticus domesticus L. - домовый воробей
108. Passer indicus Jardine & Selby - индийский воробей
109. Passer hispaniolensis transcaspuis Tschusi - испанский воробей
110. Passer montanus dilutus Richmond - полевой воробей
111. Petronia petronia intermedia Hartert - каменный воробей
112. Montifringilla nivalis alpicola Pallas - снежный вьюрок
Family Fringillidae - Вьюрковые
113. Serinus pusillus (Pallas) - корольковый вьюрок
114. Chloris chloris turkestanicus Zarudny - зеленушка
115. Carduelis caniceps paropanisi Kollibay - седоголовый щегол
116. Acanthis cannabina bella Brehm - коноплянка
117. Leucosticte nemoricola altaica Eversmann - гималайский вьюрок
118. Leucosticte brandti brandti Bonaparte - жемчужный вьюрок
119. Rhodopechys sanguinea Gould - краснокрылый чечевичник
120. Rhodospiza obsoleta (Lichtenstein) - буланый вьюрок
121. Carpodacus erythrinus ferghanensis Kozlova - обыкнов. чечевица
122. Carpodacus rhodochlamys (Brandt) - арчовая чечевица
123. Carpodacus rubicilla severtzovi Sharpe - большая чечевица
124. Coccothraustes coccothraustes humii Sharpe -обыкнов. дубонос
125. Mycerobas carnipes merzbacheri Schalov - арчовый дубонос
Family Emberizidae - Овсянковые
126. Emberiza calandra buturlini Hermann Johansen - просянка
127. Emberiza stewarti Blyth - овсянка Стюарта
128. Emberiza cia par Hartert - горная овсянка
129. Emberiza buchanani buchanani Blyth - скальная овсянка
130. Emberiza bruniceps Brandt - желчная овсянка

B. Wintering, migrating and occasionally penetrationg

Order PODICIPEDIFORMES - ПОГАНКООБРАЗНЫЕ
Family Podicipedidae - Поганковые
1. Podiceps ruficollis (Pallas) - малая поганка

Order PELECANIFORMES - ВЕСЛОНОГИЕ
Family Pelecanidae - Пеликановые
2. Pelecanus  crispus (Bruch) - кудрявый пеликан

Order CICONIIFORMES - АИСТООБРАЗНЫЕ
Family Ardeidae - Цаплевые
3. Botaurus stellaris (L.) - большая выпь
4. Ixobrychus minutus (L.) -малая выпь, волчок
5. Nycticorax nycticorax (L.) - кваква
6. Egretta alba (L.) - большая белая цапля
7. Ardea cinerea  cinerea L. - серая цапля
8. Ardea purpurea L. - рыжая цапля
Family Threskiornithidae - Ибисовые
9. Platalea leucorodia L. - колпица

Order ANSERIFORMES - ГУСЕОБРАЗНЫЕ
Family Anatidae - Утиные
10. Anser anser  (L.) - серый гусь
11. Tadorna tadorna (L.) - пеганка
12. Anas platyrhynchos L. - кряква (зим) *
13. Anas crecca L. - чирок-свистунок
14. Anas strepera L. - серая утка
15. Anas penelope L. - свиязь
16. Anas acuta L. - шилохвость
17. Anas querquedula L. - чирок-трескунок
18. Anas clypeata L. - широконоска
19. Aythya ferina (L.) - красноголовая (голубая) чернеть
20. Aythya nyroca (Guldenstedt) - белоглазая чернеть

Order FALCONIFORMES - СОКОЛООБРАЗНЫЕ
Family Pandionidae - Скопиные
21. Pandion haliaetus (L.) - скопа
Family Accipitridae - Ястребиные
22. Pernis apivorus (L.) - обыкновенный осоед
23. Pernis ptylorhyncus (Temminck) - хохлатый осоед
24. Circus cyaneus (L.) - полевой лунь
25. Circus macrourus (Gmelin) - степной лунь
26. Circus aeruginosus (L.) - болотный лунь
27. Accipiter gentilis (L.) - ястреб-тетеревятник (зим)
28. Accipiter badius (Gmelin) - тювик
29. Buteo lagopus (Pontoppidan) - зимняк (зим)
30. Buteo hemilasius Temminck & Schlegel - мохноногий курганник
31. Buteo buteo vulpinus Gloger - сарыч
32. Aquila rapax  (Temminck) - степной орел
33. Aquila clanga Pallas - большой подорлик
34. Aquila heliaca heliaca Savigny - могильник
Family Falconidae - Соколиные
35. Falco peregrinus Tunstall - сапсан
36. Falco columbarius  L. - дербник *

Order GRUIFORMES - ЖУРАВЛЕОБРАЗНЫЕ
Family Gruidae - Журавлиные
37. Grus grus lilfordi Sharpe - серый журавль
38. Anthropoides virgo (L.) - журавль-красавка
Family Rallidae - Пастушковые
39. Porzana porzana (L.) - погоныш
40. Porzana parva (Scopoli) - малый погоныш
41. Porzana pusilla  (Pallas) - погоныш-крошка
42. Crex crex (L.) - коростель
43. Gallinula chloropus (L.) - камышница
44. Fulica atra L. - лысуха
Family Otididae - Дрофиные
45. Otis tarda tarda L. -  дрофа (дудак)
46. Otis tetrax L. - стрепет
47. Chlamydotis undulata (Jacquin) - джек, или дрофа-красотка

Order CHARADRIIFORMES - РЖАНКООБРАЗНЫЕ
Family Burhinidae - Авдотковые
48. Burhinus oedicnemus (L.) - авдотка
Family Charadriidae - Ржанковые
49. Charadrius alexandrinus L. - морской зуек
50. Vanellus vanellus (L.) - чибис
Family Recurvirostridae - Шилоклювковые
51. Himantopus himantopus (L.) - ходулочник
Family Scolopacidae - Бекасовые
52.Tringa ochropus L. - черныш
53. Tringa glareola (L.) - фифи
54. Tringa totanus L. - травник
55. Tringa stagnatilis (Bechstein) - поручейник
56. Phalaropus lobatus (L.) - круглоносый плавунчик
57. Calidris minuta (Leisler) - кулик-воробей
58. Calidris alpina (L.) - чернозобик
59. Limnocryptes minimus (Brunnich) - гаршнеп
60. Gallinago gallinago (L.) - бекас
61. Gallinago solitaria Hodgson - бекас-отшельник
62. Gallinago media (Latham) - дупель
Family Laridae - Чайковые
63. Larus ichthyaetus Pallas - черноголовый хохотун
64. Larus ridibundus L. - озерная чайка
65. Larus argentatus Pontoppidan - серебристая чайка
66. Gelochelidon nilotica (Gmelin) - чайконочая крачка
67. Hydroprogne caspia (Pallas) - чеграва

Order COLUMBIFORMES - ГОЛУБЕОБРАЗНЫЕ
Family Pteroclidae - Рябковые
68. Pterocles orientalis L. - чернобрюхий рябок
69. Pterocles alchata L. - белобрюхий рябок
70. Syrrhaptes paradoxus (Pallas) - саджа

Order CUCULIFORMES - КУКУШКООБРАЗНЫЕ
Family Cuculidae - Кукушковые
71. Cuculus saturatus Blyth - глухая кукушка

Order STRIGIFORMES - СОВООБРАЗНЫЕ
Family Strigidae - Cовиные
72. Asio flammeus Pontoppidan - болотная сова
73. Otus brucei Hume - буланая совка

Order CORACIIFORMES - РАКШЕОБРАЗНЫЕ
Family Meropidae - Щурковые
74. Merops superciliosus L. - зеленая щурка

Order PICIFORMES - ДЯТЛООБРАЗНЫЕ
Family Picidae - Дятловые
75. Jynx torquila L. - вертишейка
76. Dendrocopos major L. - большой пестрый дятел

Order PASSERIFORMES - ВОРОБЬИНООБРАЗНЫЕ
Family Hirundinidae - Ласточковые
77. Riparia riparia L. - береговая ласточка
Family Alaudidae - Жаворонковые
78. Calandrella cinerea longipennis Eversmann - малый жаворонок
79. Calandrella rufescens (Vieillot) - серый жаворонок
80. Melanocorypha leucoptera (Pallas) - белокрылый жаворонок
Family Motacillidae - Трясогузковые
81. Anthus richardi Vieillot - степной конек
82. Motacilla flava L. - желтая трясогузка
83. Motacilla feldegg Michahelles - черноголовая трясогузка
84. Motacilla alba L. - белая трясогузка
Family Laniidae - Сорокопутовые
85. Lanius isabellinus Hemprich & Ehrenberg - кашгарский жулан
86. Lanius collurio L. - жулан
87. Lanius excubitor L.- серый сорокопут
Family Corvidae - Вороновые
88. Garrulus glandarius L. - сойка
89. Corvus cornix L. - серая ворона
90. Corvus frugilegus L. - грач
91. Corvus ruficollis Lesson - пустынный ворон
Family Bombycillidae - Свиристелевые
92. Bombycilla garrulus L. - свиристель (зим)
Family Sylviidae - Cлавковые
93. Сettia cetti Temminck - широкохвостка
94. Locustella luscinioides(Savi) - соловьиный сверчок
95. Locustella naevia straminea Seebohm - обыкновенный сверчок
96. Lusciniola melanopogon (Temminck) - тонкоклювая камышевка
97. Acrocephalus agricola Jerdon - индийская камышевка
98. Acrocephalus scirpaceus Hermann - тростниковая камышевка
99. Acrocephalus stentoreus brunnescens Jerdon - туркест. камышевка
100. Acrocephalus arundinaceus L. - дроздовидная камышевка
101. Sylvia borin Boddaert - садовая славка
102. Sylvia curruca  (L.) - славка-завирушка
103. Sylvia mystacea Menetries - белоусая славка
104. Sylvia nana nana Hemprich & Ehrenberg - пустынная славка
105. Phylloscopus trochilus L. - пеночка-весничка
106. Phylloscopus collybita Vieillot - пеночка-теньковка
107. Phylloscopus sibilatrix Bechstein - пеночка-трещотка
108. Phylloscopus borealis Blasius - пеночка-таловка
Family Regulidae - Корольковые
109. Regulus regulus L. - желтоголовый королек
Family Turdidae - Дроздовые
110. Oenanthe deserti (Temminck) - пустынная каменка
111. Cercotrichas galactotes (Temminck) - тугайный соловей
112. Phoenicurus phoenicurus L. - обыкновенная горихвостка
113. Phoenicurus erythronotus Eversmann - красноспинная горихвостка
114. Erithacus rubecula L. - зарянка
115. Luscinia luscinia L. - обыкновенный соловей
116. Turdus ruficollis Pallas - краснозобый дрозд
117. Turdus atrogularis Jarocki - чернозобый дрозд
118. Turdus pilaris L. - рябинник
119. Turdus philomelos Brehm - певчий дрозд
Family Paradoxornithidae - Суторовые
120. Panurus biarmicus L. - усатая синица
Family Certhiidae - Пищуховые
121. Certhia familiaris tianschanica Hartert - обыкновенная пищуха (зим)
Family Fringillidae - Вьюрковые
122. Fringilla coelebs L. - зяблик (зим)
123. Fringilla montifringilla L. - юрок (зим)
124. Spinus spinus L. - чиж (зим)
125. Carduelis carduelis L. - щегол обыкновенный (зим)
126. Acanthis flavirostris L. - горная чечетка (зим)
127. Acanthis flammea L. - чечетка (зим)
128. Bucanetes mongolicus (Swinhoe) - пустынный снегирь
129. Uragus sibiricus  (Pallas) - урагус (зим)
130. Loxia curvirostra L. - клест-еловик
131. Pyrrhula pyrrhula L. - снегирь (зим)
Family Emberizidae - Овсянковые
132. Emberiza citrinella L. - обыкновенная овсянка (зим)
133. Emberiza leucocephala S.O.Gmelin - белошапочная овсянка (зим)
134. Emberiza cioides Brandt - красноухая овсянка (зим)
135. Emberiza schoeniclus L. - тростниковая овсянка
136. Emberiza rustica (Pallas) - овсянка-ремез
137. Emberiza hortulana L. - садовая овсянка

Class MAMMALIA – М ЛЕКОПИТАЮЩИЕ

Order INSECTIVORA - НАСЕКОМОЯДНЫЕ
Family Erinaceidae - Ежовые
1. Erinaceus (Hemiechinus) auritus Gmelin - ушастый еж
Family Soricidae - Землеройковые
2. Crocidura suaveolens Pallas - малая белозубка
3. Crocidura leucodon Hermann - белобрюхая белозубка

Order CHIROPTERA - РУКОКРЫЛЫЕ
Family Rhinolopidae - Подковоносые летучие мыши
4. Rhinolophus ferrumequinum Schreber - большой подковонос
Family Vespertilionidae - Гладконосые летучие мыши
5. Myotis blythi Thomes - остроухая ночница
6. Myotis emarginatus Geoffroy - трехцветная ночница
7. Pipistrellus pipistrellus Schreber - нетопырь-карлик
8. Nyctalus noctua Schreber - рыжая вечерница
9. Otonycteris hemprichi Peters - белобрюхий стрелоух
Family Molossidae - Бульдоговые рукокрылые
10. Tadarida teniotis Rafinesque - широкоухий складчатогуб

Order CARNIVORA - ХИЩНЫЕ
Family Canidae - Псовые
11. Canis aureus L. - шакал
12. Canis lupus L. - волк
13. Vulpes corsac L. - корсак
14. Vulpes vulpes L. - лисица
15. Cuon alpinus Pallas - красный волк
Family Ursidae - Медвежьи
16. Ursus arctos isabellinus Horsfield - тянь-шаньский бурый медведь
Family Mustelidae - Куньи
17. Martes foina Erxleben -каменная куница
18. Mustela nivalis L. - ласка
19. Mustela erminea L. - горностай
20. Mustela eversmanni Lesson - степной хорек
21. Vormela peregusna Guldenstaedt - перевязка
22. Meles meles L. - барсук
Family Felidae - Кошачьи
23. Felis libyca Forster - пятнистая (степная) кошка
24. Lynx lynx isabellinus Blyth - туркестанская рысь
25. Uncia uncia Schreber - снежный барс, ирбис

Order ARTIODACTYLA - ПАРНОКОПЫТНЫЕ
Family Suidae - свиные
26. Sus scrofa L. - кабан
Family Cervidae - Оленьи
27. Cervus elaphus sibiricus Severtzov - марал
28. Capreolus pygargus Pallas - сибирская косуля
Family Bovidae - Полорогие
29. Capra (Ibex) sibirica Pallas - сибирский горный козел
30. Ovis ammon karelini Severtzov - тянь-шаньский архар

Order RODENTIA - ГРЫЗУНЫ
Family Sciuridae - Беличьи
31. Marmota menzbieri Kaschkarov - сурок Мензбира
32. Marmota caudata Geoffroy - длиннохвостый сурок
Family Hystricidae - Дикобразы
33. Hystrix indica Kerr - индийский дикобраз
Family Gliridae - Соневые
34. Dryomys nitedula Pallas - лесная соня
Family Allactagidae - Ложнотушканчиковые
35. Allactaga jaculus Pallas - большой тушканчик
36. Allactaga elater Lichtenstein - малый тушканчик
37. Pygerethmus pumilio Kerr - тарбаганчик
Family Dipodidae - Тушканчиковые
38. Stylopodus telum Lichtenstein - емуранчик
Family Cricetidae - Хомяковые
39. Cricetulus migratorius Pallas - серый хомячок
40. Alticola argentatus Severtzov - серебристая полевка
41. Ondatra zibethica L. - ондатра
42. Microtus juldaschi Severtzov - арчовая (памирская) полевка
43. Microtus socialis Pallas - общественная полевка
44. Microtus arvalis Pallas - обыкновенная полевка
45. Microtus kirgizorum Ognev - киргизская полевка
46. Ellobius talpinus Pallas - слепушонка
Family Gerbillidae - Песчанковые
47. Meriones tamariscinus Pallas - гребенщиковая песчанка
Family Muridae - Мышиные
48. Apodemus sylvaticus L. - лесная мышь
49. Mus musculus L. - домовая мышь
50. Rattus turkestanicus Satunin - туркестанская крыса

Order LAGOMORPHA - Зайцеобразные
Family Leporidae - Зайцевые
51. Lepus tolai Pallas - заяц-толай, или песчаник
Family Ochotonidae - Пищуховые
52. Ochotona rutila Severtzov - красная пищуха

* - occasional nesting

THE LIST OF SPECIES INSERTED IN RED DATA BOOK OF KAZAKHSTAN
AKSU-ZHABAGLY BIOSPHERE RESERVE

Type CHORDATA - ХОРДОВЫЕ
subtype VERTEBRATA ПОЗВОНОЧНЫЕ

ClassAMPHIBIA - ЗЕМНОВОДНЫЕ
Order ANURA - БЕСХВОСТЫЕ
Family Bufonidae - Жабы
1. Bufo danatensis Pisanetz - данатинская жаба

Class REPTILIA – ПРЕСМЫКАЮЩИЕСЯ
Order SQUAMATA - ЧЕШУЙЧАТЫЕ
Family Anguidae - Веретеницевые
2. Ophisaurus apodus (Pallas) - желтопузик
Family Colubridae - Ужи
3. Coluber rhodorhachis (Jan) - краснополосый полоз

Class AVES – ПТИЦЫ
Отряд PELECANIFORMES - ВЕСЛОНОГИЕ
Family Pelecanidae - Пеликановые
4. Pelecanus crispus (Bruch) - кудрявый пеликан – во время миграций
Отряд CICONIIFORMES - АИСТООБРАЗНЫЕ
Family Ardeidae - Цаплевые
5. Ciconia nigra L. - черный аист
6. Ciconia ciconia L. – белый аист – во время миграции
Family Threskiornithidae - Ибисовые
7. Platalea leucorodia L. – колпица – во время миграции
Order ANSERIFORMES - ГУСЕОБРАЗНЫЕ
Family Anatidae - Утиные
8. Aythya nyroca (Guldenstedt) - белоглазая чернеть – во время миграции
Order FALCONIFORMES - СОКОЛООБРАЗНЫЕ
Family Pandionidae - Скопиные
9. Pandion haliaetus (L.) – скопа – во время миграции
Family Accipitridae - Ястребиные
10. Circaetus gallicus Gmelin - змееяд
11. Hieraaetus pennatus (Gmelin) - орел-карлик
12. Aquila chrysaetus (L.) - беркут 
13. Gypaetus barbatus (L.) - бородач
14. Neophron percnopterus (L.) – стервятник
15. Aquila rapax  (Temminck) - степной орел – во время миграции
16. Aquila heliaca heliaca Savigny – могильник – во время миграции
Family Falconidae - Соколиные
17. Falco cherrug Gray – сокол-балобан
18. Falco peregrinus Tunstall – сапсан – вовремямиграции
Order GRUIFORMES - ЖУРАВЛЕОБРАЗНЫЕ
Family Gruidae - Журавлиные
19. Grus grus lilfordi Sharpe - серый журавль – вовремямиграции
20. Anthropoides virgo (L.) - журавль-красавка – во время миграции
Family Otididae - Дрофиные
21. Otis tarda tarda L. - дрофа (дудак) – во время миграции
22. Otis tetrax L. – стрепет – во время миграции
23. Chlamydotis undulata (Jacquin) - джек, или дрофа-красотка – во время миграции
Order CHARADRIIFORMES - РЖАНКООБРАЗНЫЕ
Family Laridae - Чайковые
24. Larus ichthyaetus Pallas - черноголовый хохотун – во время миграции
Order COLUMBIFORMES - ГОЛУБЕОБРАЗНЫЕ
Family Pteroclidae - Рябковые
25. Pterocles orientalis L. - чернобрюхий рябок – вовремямиграции
26. Pterocles alchata L. - белобрюхий рябок – во время миграции
27. Syrrhaptes paradoxus (Pallas) – саджа – во время миграции
Order STRIGIFORMES - СОВООБРАЗНЫЕ
Family Strigidae - Совиные
28. Bubo bubo L. – филин
Order PASSERIFORMES - ВОРОБЬИНООБРАЗНЫЕ
Family Turdidae - Дроздовые
29. Myophonus caeruleus turcestanicus Zarudny - синяя птица
30. Carpodacus rubicilla Guldenstadt - большая чечевица - назимовке

Class MAMMALIA – М ЛЕКОПИТАЮЩИЕ
Order CHIROPTERA - РУКОКРЫЛЫЕ
Family Vespertilionidae - Гладконосые летучие мыши
31. Otonycteris hemprichi Peters - белобрюхий стрелоух
Family Molossidae - Бульдоговые рукокрылые
32. Tadarida teniotis Rafinesque - широкоухий складчатогуб

Order CARNIVORA - ХИЩНЫЕ
Family Canidae - Псовые
33. Cuon alpinus Pallas - красный волк – во время миграции
Family Ursidae - Медвежьи
34. Ursus arctos isabellinus Horsfield - тянь-шаньский бурый медведь
Family Mustelidae - Куньи
35. Martes foina Erxleben -каменная куница
36. Vormela peregusna Guldenstaedt - перевязка
Family Felidae - Кошачьи
37. Lynx lynx isabellinus Blyth - туркестанская рысь
38. Uncia uncia Schreber - снежный барс, ирбис

Family Bovidae - Полорогие
39. Ovis ammon karelini Severtzov - тянь-шаньский архар

Order RODENTIA - ГРЫЗУНЫ
Family Sciuridae - Беличьи
40. Marmota menzbieri Kaschkarov - сурок Мензбира
Family Hystricidae - Дикобразы
41. Hystrix indica Kerr - индийский дикобраз.

Type ANNELIDA - КОЛЬЧАТЫЕ ЧЕРВИ
Class OLIGOCHAETA - МАЛОЩЕТИНКОВЫЕ
42. Allolobophora (Perelia) ophiomorpha Perel - аллолобофора змеевидная

Type ARTHROPODA - ЧЛЕНИСТОНОГИЕ

Class INSECTA - НАСЕКОМЫЕ
Order ODONATA - СТРЕКОЗЫ
43. Cordulegaster insignis Schneider - булавобрюх заметный
44. Calopteryx virgo L. - красотка девушка
45. Anax  imperator Leach - Дозорщик-император
46. Anormogomphus kiritschenkoi Bartenev – Летодедка Кириченко.
Order MANTOPTERA - БОГОМОЛОВЫЕ
47. Bolivaria brachiptera Pallas - боливария короткокрылая
Order ORTHOPTERA - ПРЯМОКРЫЛЫЕ
48. Damalacantha vacca F.d.W. - дамалаканта вакка
49. Saga pedo Pallas - дыбка степная
50. Ceratocercus fuscipennis Uvarov - кузнечик темнокрылый
Order HOMOPTERA – РАВНОКРЫЛЫЕ
51. Porphyrophora polonica – польский карминоносный червец
Order COLEOPTERA - ЖЕСТКОКРЫЛЫЕ
52. Chilocorus bipustulatus L. - хилокорус двуточечный
53. Stethorus punctillum Weise - точечная коровка
Order HYMENOPTERA - ПЕРЕПОНЧАТОКРЫЛЫЕ
54. Scolia hirta Schrenk - сколия  степная
55. Sceliphron shestakovi Gussakovskij - сцелифрон Шестакова
56.  Sphex flavipennis Fabricius - сфекс желтокрылый
Order  LEPIDOPTERA - ЧЕШУЕКРЫЛЫЕ
57. Colias  wiscotti draconis Grum-Grzhimailo - желтушка Вискотта

THE LIST OF BUTTERFLIES OF AKSU-ZHABAGLY BIOSPHERE RESERVE

Family Papilionidae

Papilio machaon L.
P. apollo L.
P. mnemosyne giganteus Stgr.
P. apollonius glaucopis Bryk et Eisn.
P. tianschanicus alexander Bryk et Eisn.
P. delphius namaganus Elw.
P. maximinus kazakstanus O. B.- H.
P. actius Ev.

Family Pieridae

Leptidea sinapis melanoinspersa Vrty.
Anthocharis cardamines alexandra Hemm.
Aporia сrataegi tianschanica Rhul.
Metaporia leucodice morosevitshe Schel.
Pontia callidice Hbn.
P. daplidice L.
Pieris napi muchei Eitsch.
P. rapae debilis Alph.
P. canidia Sparr.
P. brassicae brassicoides Stgr.
Colias erate Esp.
C. cocandica Ersch.
C. romanovi Gr.-Gr.
C. draconis Gr.-Gr.
Gonepteryx rhamni L.

Family Libytheidae
Libytea celtis Laich.

Family Nymphalidae

Argynnis paphia L.
A. pandora pasargades Fruhst.
A. aglaja vitatha Moore.
A. adippe Rott.
A.s niobe orientalis Alph.
Issoria lathonia L.
Brentis hecate alaica Stgr.
B. ino trachalus Fruhst.
Boloria sipora generator Stgr.
Neptis revularis ludmilla H.-S.
Melitaea ala Stgr.
M. didyma turkestanica Schel.
M. trivia Den. et Schiff.
M. lunulata Stgr.
M. sultanensis Stgr.
M. cinxia heynei Ruhl.
M. arduinna Esp.
M. sibina rama Higg.
M. phoebe atherea Ev.
Nymphalis l-album Esp.
N. xanthomelas fervescens Stichl.
N. antiopa L.
N. urticae L.
N. io L.
N. interposita Stgr.
Vanessa cardui L.

Family Satyridae

Kirinia eversmanni Ev.
Lasiommata menava Moore.
Melanargia parce Stgr.
Coenonympha caeca Stgr.
C. pamphilus L.
C. sunbecca Ev.
C. nolckeni Ersch.
Paralasa kusnezovi Av.
Hyponephele lupina intermedia Stgr.
H. interposita Ersch.
H. dysdora Led.
H. hilaris Stgr.
H. naubidensis Ersch.
H. laeta Stgr.
H. haberchauri Stgr.
Arethusana arethusa heptapotamica Staud.
Karanasa talastauana B-H.
K. kasakstana B-H.
Pseudochazara turkestana Gr.-Gr.
Chazara briseis L.
C. enervata Stgr.
C. heydenreichi Led.
C. hippolyte Esp.

Family Lycaenidae

Superflua sassanides Koll.
S. acaudata Stgr. .
Callophrys titanus Zhd.
Neolycaena submontana Zhd. .
Lycaena phlaeas L.
Thersamonia solskyi Ersch.
T. thersamon Esp.
Phoenicurusia margelanica Stgr. .
Athamanthia infera Nekr.
A. alexandra Pung.
Cupido buddhista Alph.
C. osiris Mgn.
Celastrina argiolus hypoleuca Koll.
Pseudophilotes vicrama astabene Hemm.
Glaucopsyche alexis Poda.
Turanana panageides Stgr.
Lampides boeticus L.
Farsia sieversi Chr.
Plebejus idas tshimgana Forst.
Vacciniina ferganа Stgr.
Agriades pheretiades Ev.
Alpherakya sarta Alph.
Eumedonia eumedon Esp.
E. persephatta Alph.
Aricia agestis Den. et Schiff.
A. allous Geyer.
Cyaniris semiargus Rott.
Plebecula amanda turensis Ruhl.
P. thersites orientis Schel.
Polyommatus icadius Gr.-Gr.
P. icarus Rott.
Polyommatus venus Stgr.
Paragrodiaetus magnificus Gr.-Gr.
Agrodiaetus iphigenides iphigenides Stgr.
A. praeactinides Forst. .
A. phyllides Stgr.
A. ripartii Esp.

Family Hesperiidae

Carcharodus alceae Esp.
Spialia orbifer lugens Stgr.
Syrichtus staudingeri Speyer.
Pyrgus sidae Esp.
P. alpinus Ersch.
Thymelicus lineola Och. .
Hesperia comma mixta Alph.
Ochlodes hyrcana faunus Chr.

THE LIST OF BEETLES OF AKSU-ZHABAGLY BIOSPHERE RESERVE

Fam. Cicindelidae

Cicindella turkestanica Ball.
C. granulata Gebl.
C. albopilosa Dokht.

Fam. Carabidae

Calosoma sycophanta L.
С. auropunctatum dzungaricum Gebl.
Callisthenes kuschakewitschi Ball.
Carabus  vernus Sem. et Zn.
C. namanganensis namanganensis Heyd.
C. martynovi Sem. et Zn.
С. turcosinensis dzebaglinus Gottw.
C. turcomanorum Thieme.
С. tanipedilus Моr.
Nebria psammophila Sols.
N. tschitscherini Glas.
N. talassica Schilenkov
Notiophilus sublaevis Sols.
Elaphrus riparius L.
Clivina collaris Hbst.
С. fossor L.
Clivina sp.
Trechus quadristriatus Schrank.
Paratachys palustris Reitt.
Tachyura decolorata Chaud.
Epaphius secalis Payk.
Oroblemites tianschanicus Ueno et Pavlovsky
Asaphidion transcaspicum Sem.
Bembidion almum J.Sahlb.
В. irroratum Reitt.
В. saxatile flavupalpe Net.
В. validum marquardti Net.
В. kokandicum Sols.
В. platipterum Sols.
В. bucephalum Net.
В. ghilarovi Mich.
B. bipunctatum tectimundi Net.
B. piceocyaneum Sols.
B. iliense Khnz.
B. insididiosum Sols.
B. abreviatum pulmani Fass.
B. petrosum Gebl.
B. straussi iridipiceum Fass.
B. ovalipenne Sols.
B. scythis imitator K. Dan.
B. hissaricum Net.
B. eucheres Net.
Poecilus cupreus L.
P. liosomus Chaud.
Р. longiventris Sols.
Р. punctulatus Schall.
Р. nitens Chaud.
Р. timuri timuri Kabak
Р. stricticollis Sols.
Pterostichus sodalicius Heyd.
Р. niger Schall.
Р. cordaticollis Heyd.
Р. nigrita Payk.
Agonum dorsale discophorum Chaud.
A. viridicupreum tschitscherini Sem.
A. coerulescens Hotsch.
Calathus halensis Schall.
С. melanocephalus L.
С. ambiguus Payk.
Laemostenus tacitus Dvorac.
Taphoxenus abnormalis Jedl.
Т. tasckensis Jedl.
Т. thoracicus Gebl.
Т. dignus Ver.
Pseudotaphoxenus kaszabianus Casale
P. reichardti Lutsch.
Amara tricuspidata  pseudostrenua Кult.
A. aenea Dej.
A. bamidunviae Bat.
A. similata Gyll.
A. ovata F.
A. abreviata Chaud.
A. apricaria Payk.
Curtonotus hiekei Kryzh. et Mich.
Zabrus morio Men.
Acupalpus meridianus L.
Anisodactylus signatus Panz.
Stenolophus persicus Mnnh.
Ophonus azureus F.
О. complicans Reitt.
О. chlorizans Sols.
Pseudoophonus calceatus Duff.
P. griseus Panz.
P. rufipes Deg.
Harpalus distinguendus Duff.
H. cyanopterus Tschit.
H. rubripes Duft.
Н. pseudoserripes Rtt.
Н. vernalis F.
H. cisteloides Motsch.
Н. masoreoides Bat.
Н. smaragdinus Duft.
H. kiritschenkoi Kataev
H. dissors Tscitsch.
Liochirus cycloderus Sols.
Microderes brachypus Dej.
Acinopus laevigatus Men.
Ditomus calydonicus orilus Dvorak
Dixus eremita Dej.
D. semicylindricus Pioch-Labr.
Callistus lunatus F.
Chlaenius flavicornis F.-W.
Ch. extensus Mnnh.
Ch. semicyaneus Sols.
Licinus depressus Payk.
Lebia cyanocephala L.
L. punctata Gebl.
L. trimaculata Vill.
L. cruxminor L.
Microlestes gracilicornis Hold.
М. minutulus Goeze.
M. politulus Reitt.
Syntomus pallipes Gej.
S. truncatellus L.
Apristus reticulatus Schaum.
Cymindis andrea Меn.
С. accentifera Zoub.
С. rufescens Gebl.
С. tristis B. Jak.
С. mannerheimi Gebl.
С. fedtschenkoi Tschit.
Polystichus connexus Four.
Brachinus brevicollis Motsch.
В. tianschanicus Mich.
В. explodens Duft.
В. crepitans L.

Fam. Dytiscidae

Gaurodites basalis Gebl.
G. dichrous Sharp
Agabus conspersus Marsh.
A.wincleri Gschw.
Hygrotus confluens Everts
Deronectes abnormalis Sem.
Nebrioporus airumlus Kol.

Fam. Gyrynidae

Gyrynis distinctus Aube.
Gyrynis sp.

Fam. Hydrophilidae

Crytopleurum minutum F.
Helophorus syriacus Kuwert.
Н. kayae Angus
Н. gurjevae Angus
Н. kerini Ganglb.
H. longipennis Ganglb.
H. mervensis Sem.
Sphaeridium scarabaeoides L.

Fam. Hydraenidae
Hydraena sp. pr. riparia Kug.

Fam. Histeridae

Saprinus niger Motsch.
S. planiusculus Motsch.
S. subnitescens Biekh.
S. virescens Payk.
S. turkestanicus Schm.
S. viridicatus Schm.
S. subvirescens Men.
S. aeneus F.
S. georgicus Marsh.
Chalcionellus desemstriatus Rossi
Ch. blanchei Marsh.
Ch. tyrius Mars.
Ch. amoenus Er.
Hypocacculus spretulus Er.
Dendrophilus sulcatus Motsch.
Pachylister inaequalis Oliv.
Hister turanus Sols.
Н. quadrinotatus Scr.
Н. uncinatus I11.
Н falsus Sols.
H. bissexstriatus F.
Margarinotus purpurascens Hbst.
М. stercorarius Hoffm.
M. oblongulus Schm.
Atholus duodecimstriatus Schrank.
Hololepta plana Fuessly

Fam. Staphylinidae

Proteinus brachypterus F
Eusphalerum (Abinotum) montivagum Heer.
E. (s. str.) torquatum Marsh.
Phyllodrepa (Dropephylla) vilis Er.
Ph. (s.str.) floralis Payk.
Omalium littorale Kr.
O. oxyacanthae Grav
O. caesum Grav.
Phloeonomus (s. str.) pusillus Grav.
Mannerheimia arctica Er.
Lathrimaеum (Prionothorax) reflexum Reitt.
L. (s.str.) mesasiaticum Reitt.
Lesteva longelytrata Goeze.
L. binotata Reitt.
Geodromicus (s. str.) lebedevianus Roub
G. (s. str.) hauserianus Bord.
G. (Trichodromeus) penicillatus Reitt.
Coryphium aeneipenne Luze
Deleaster bactrianus Sem.
Coprophilus (Zonoptilus) rufipennis Reitt.
C. (Zonoptilus) rufitarsis Kastch.
Ancyrophorus (s. str.) sericinus Sols.
Trogophloeus (Carpalimus) mannerheimi Kolen.
T. (Boopinus) nigrita Woll.
T. (Boopinus) anthracinus M., R.
T. (Taenosoma) punctatellus Er.
T. (Taenosoma) corticinus Grav.
T. (Carpalimus) rivularis Motsch.
Oxytelus (Styloxis) rugosus F.
O. (Caccoporus) piceus L.
O. (Anotylus) luridipennis Luze
O. (Anotylus) nitidulus Grav.
O. (Anotylus) intricatus Er.
O. (Anotylus) pumilus Er.
O. (Anotylus) complanatus Er
O. (Anotylus) latiusculus Kr.
O. (Anotylus) saulcyi Pand.
O. (Anotylus) fairmairei Pand.
O. (Anotylus) bernhaueri Gnglb.
Platystethus (s. str.) cornutus Grav.
P. (s. str.) depravatus Epp.
P. (s. str.) spinosus Er.
P. (s. str.) rufospinus Hochh.
P. (s. str.) nitens Sahlb.
P. (s. str.) ebneri Scheerp.
P. (s. str.) praetermissus Epp.
P. (s. str.) rugifrons Bernh.
Bledius (Astycops) tibialis Heer.
B. (Hesperophilus) atricapillus Germ.
B. (Hesperophilus) fracticornis Payk.
Mycetoporus (s.str.) forticornis Fauv.
M. (s.str.) splendens Marsh.
M. (s.str.) aequalis Thoms.
M. (s.str.) wingelmuelleri Luze
M. (s.str.) mulsanthi Ganglb.
M. (Ishnosoma) longicornis Maekl.
M. (Ishnosoma) splendidus Grav.
Bolitobius lunulatus L.
B. exoletus dorsalis M., R.
Conosoma testaceum F.
C. pedicularium Grav.
T. nitidulus F.
Tachyporus hypnorum F.
T. chrysomelinus L.
T. abdominalis F.
T. pulchellus Mnnh.
T. sahlbergi Luze
T. transversalis Grav.
T. cuneus Luze
Tachinus (Porodrymus) punctipennis Sachlb.
T. (Drymoporus) elongatus Gyll.
T. (s.str.) corticinus Grav.
T. (s.str.) pallipes Grav.
Hypocyptus seminulum Er.
Gyrophaena nitidula Gyll.
G. affinis Sahlb.
B. lunulata Payk.
Bolitochara bella Mark.
F. (s.str.) splendens Kr.
Falagria (s.str.) collaris Reitt.
F. (Melagria) nigra Grav.
F. (Melagria) laevigata Epp.
Myrmecopora turanica Epp.
Tachyusa leucopus Marsh.
Liogluta nitidiuscula Sharp
Atheta (s.str.) crassicornis F.
A. (s.str.) triangulum Kr.
A. (s.str.) sp.
A. (Chaetida) longicornis Grav.
A. (Acrotona) pygmaea Grav.
A. (Acrotona) aterrima Grav.
A. (Acrotona) sp.
A. (Mocyta) sp.
A. (Datomicra) sp.
Drusila akinini Epp.
Zyras confragosus Hochh.
Ocalea minor Epp.
Oxypoda longipes M.,R.
O. lividipennis Mnnh.
Aleochara (Baryodma) intricata Mnnh.
A. (Baryodma) milleri Kr.
A. (Isochara) tristis Grav.
A. (Polychara) moerens Gyll.
A. (Polychara) laevigata Gyll.
A. (Polychara) jacobsoni Kirsch.
A. (Coprochara) bipustulata L.
Oxyporus rufus L.
Dianous coerulescens Gyll.
Stenus stigmula Er.
S. juno Payk.
S. alpicola Heer
S. cribratus Kiesw.
S. cicindeloides Schall.
S. excubitor Er.
S. affaber Baudi
S. longuidus Er.
Paederus fuscipes Curt.
Astenus melanurus Kust.
A. filiformis Latr.
A. angustatus Payk.
Rugilus similis Er.
R. prolongatus Sols.
Hypomedon bicolor Oliv.
Lithocharis nigriceps Kr
Scimbalium anale Nordm.
Cryptobium fracticornis Payk.
Dolicaon semirufus Fauv.
Leptacinus sulcifrons Steph.
Gaurohterus fulgidus F.
Xantholinus longiventris Heer
X. semirufus Reitt.
Othius punctatus Bernh.
O. chrysurus Reitt.
Neobisnius prolixus Er.
Philonthus cruentatus Gmell.
Ph. politus L.
Ph. varius Gyll.
Ph. carbonarius Gyll.
Ph. rotundicollis Men.
Ph. fuscipennis Mnnh.
Ph. coruscus Grav.
Ph. concinnus Grav.
Ph. varians Payk.
Ph. nigrita Grav.
Ph. albipes Grav.
Ph. rectangulus Sharp.
Ph. fuscipennis Mnnh.
Ph. coprophilus Jarr.
Ph. scribae Fauv.
Ph. agilis Grav.
Ph. cephalotes Grav.
Ph. dimidiatus Sahlb.
Ph. quisquiliarius var. inquinatus Steph.
Ph. marginatus Stroem.
Gabrius astutus Strand.
Staphylinus sibiricus Motsch.
Ontholestes murinus L.
Creophilus maxillosus L.
Ocypus picipennis F.
O. fulvipennis Er.
Heterothops dissimilis Grav.
H. quadripunctulus Grav.
Quedius fumatus Steph.
Q. dzambulensis Coiff.
Q. boops Grav.
Q. acuminatus Hochh.
Q. scitus Grav.
Q. limbatus  Heer
Q. joyi Fagel
Q. picipes Mnnh.
Q. nigriceps Kr.
Q. tschingehensis Coiff.
Q. ouzbeciscus Coiff.
Q. puncticollis Thoms.
Q. ochripennis Menetr.

 
Fam. Agyrtidae
Agyrtes ferrugineus Sols.

Fam. Silphidae

Necrophorus humator F.
N. antennatus Reitt.
Thanatophilus rugosus L.
Т. ferrugatus Sols.
Aclipea turkestanica Ball.
A. calva Reitt.
Silpha obscura L.

 
Fam. Scarabaeidae

Eubolbites radoszkowskii Sols.
Geotrupes impressus Gebl.
Lethrus tuberculifrons Ball.
L. bituberculatus Ball.
L. bituberculatus macrodon Nikolajev
L. turkestanicus Ball.
L. scoparius Fish.
Aphodius erraticus L
A. fossor L.
A. haemorrhoidalis L
A. fimetarius L.
A. granarius L.
A. lugens Creutz.
A varians Duft.
А. pusillus Hbst.
A. quadriguttatus Hbst.
A. melanostictus W. Schm.
A. scuticollis Sem.
A. prodromus Brachm.
A. luridus Pall.
A. sabulicola Thoms.
Turanella laetivittis Reitt.
Scarabaeus babori Balth.
Gymnopleurus aciculatus Gebl.
Synapsis tmolus Fisch.
Copris lunaris L.
С. hispanus L.
Oniticellus fulvus Goeze
Onthophagus amyntas O1iv.
О. pygargus Motsch.
О. speculifer Sols.
O. marginalis Gebl.
О. gibbulus Pall.
О. sibiricus Наr.
O. haroldi Ball.
O. finschi Har.
О. medvedevi Kabakov
Chirenitis haroldi Ball.
Ch. moeris Pall.
Onitis humerosus Pall.
Amphicoma regeli Ball.
A. kuschakevitschi Ball.
Oryctes nasicomis L.
Pentodon dubius Pall.
Cyriopertha glabra Gebl.
Polyphylla irrorata Gebl.
Lasiexis dilaticollis Ball.
Amphimallon solstitialis mesasiaticus Medv.
Madotrogus glabripennis Ball.
Trichius fasciatus L.
Epicometis turanica Reitt.
Е. hirtiformis Reitt.
Oxythyrea cinctella Schaum.
Cetonia aurata L.
Netocia marginicollis Ball.
N. interruptocostata Ball.
N. prototricha Fisch.
N. bogdanovi Sols.
Potosia cyanescens Кr.
Valgus hemipterus L.

Fam. Dermestidae

Dermestes frischi Kug.
D. coronatus Stev.
D. undulatus Brachm.
Attagenus gobicola Friv.
A. simulans Sols.
A. angustatus Ball.
A. flavidus Sols.
A. pictus Ball.
A. similis Zhant.
Megatoma conspersa Sols.
Anthenus picturatus Sols.
A. pimpinellae F.
A. flavidus Sols.
A. talassicus Sokolov
Trogoderma tuckton Reitt.

Fam. Byrrhidae

Cytilus sericeus Fоrst.
Byrrhus sp.

Fam. Thorictidae
Thorictes ruzskyi Sem.

Fam. Lampyridae

Lampyrus turkestanica Heyd.
Lampyris sp

.

Fam. Cantharidae

Malthodes sp.
Cantaris raptor Ball.

Fam. Dasytidae

Cerallus sp.
Henicopus pilosus Scop.

Fam. Melyridae

Chaetomalachius dasytoides Кr.
Hypebaeus sp.
Malachius cornutus Gebl.
М. aeneus L.

Fam. Cleridae

Trichodes axillaris F.-W.
Т. hauseri Esch.
Necrobia rufipes Deg.

Fam. Ostomatidae
Tenebrioides mauritanicus L.

Fam. Ptinidae
Ptinus ftur L.

Fam. Anobiidae
Lasioderma serricorne F.

 

Fam. Elateridae

Aelosomus rossii Germ.
Zorochrus murinoides Gur.
Tropihypnus bimargo Reitt.
Solskyana hirta Dol.
S. villiger Sols.
Anostirus hirculus Gur.
A. turkestanicus Step.
Pleonomus tereticollis Men.
Cardiophorus atramentarius Er.
С. inermis Schw.
С. tricolor Reitt.
Cardiophorus sp.
Ampedus aurosericeus Gur.
A. fulvus Reitt.
Melanotus acuminatus Reitt.
М. skopini Dol.
Melanotus sp.
Agriotes vastus Gur.
A. meticulosus Cand.
A. squalidus Schw.
A. lineatus L.

Fam. Buprestidae

Acmaeoderella lata Heud.
A. syrdarjensis Obenb.
A. flavofasciata tschitscherini Sem.
Anthaxia conradti Sem.
Sphenoptera laticeps Jak.
S. uridentata Ball.
S. foveola Gebl.
Dicerca obtusa Кr.
Capnodis tenebricosa O1iv.
Moeliboeus amethystinus Jv.
Agrilus cuprescens Men.
A. tschitscherini Sem.

Fam. Nitidulidae

Brachypterolus pulicarius L.
В. vestitus Kir.
Anamartus dilutitarsus Solsk.
Meligethes aeneus  F.
М. dilutipes Easton
М. jejunus Reitt.
М. lepidii Milv.
М. subtristis Easton.
М. tatjanae Kirby
M. subrugosus Gyll.
M. incanus Gyll.
M. schilskyi Reitt.
Kateretes dalmaticus Strm.

Fam. Cucujidae

Laemophloeus sp.
Silvanus sp.

Fam. Cryptophagidae

Cryptophagus integer Heer.
Antherophagus sp.

Fam. Erotylidae
Triplax rubrica Reitt.

Fam. Coccinellidae

Coccinella septempunctata L.
С. tianschanica Dobzh.
Coccinula principalis Wse.
Adalia decempunctata L.
A. bipunctata L.
A. fasciatopunctata Fald.
A. tetraspilota Нoре.
Oenopia conglobata L.
О. concina Oliv.
Pseudoharmonia montana Sav.
Propylaea quatuordecimpunctata L.
Adonia variegata Goeze.
A. amoena Fald.
Thea vigintiduopunctata L.
Chilocorus bipustulatus L.
Exochomus undulatus Wse.
Brumus ostosignatus Gebl.
Platynaspis luteorubra Grav.
Stethorus punctillum Wse.
Scymnus apetzi Muls.
S. subvillosus Goeze
Acoccinella barovskyi Khnz.
Lithophilus barovskyi Khnz.
L. sumacovii Barovsk.
L. opacus Korot.

Fam. Oedemeridae
Oedemera tristis Wse.

Fam. Anthicidae

Notoxus sp. pr. trifaseiatus Rossi
Pedilus .

Fam. Mordellidae
Anaspis sp.

Fam. Alleculidae

Omophlus pilicollis Men.
O. deserticola Kirsch.
О. proteus Kirsch.
Omophlina corax Sols.
O. diversipilosa Muche
О. hirtipennis Sols.
О. kirgisica Muche.

Fam. Tenebrionidae

Colposcelis humerangula Reitt.
Scythis rotundicollis Reitt.
Tentyria intermittens Scop.
Stenosis fausti Reitt.
Cyphogenia aurita Pall.
Stalagmoptera tuberculatocostata tianschanica Scop.
Pelorocnemis punctata Gebl.
Blaps caraboides All.
В. deplanata F.-W.
B. dispar Seide.
В. transversimsulcata Ball.
Dila laevicollis Gebl.
Prosodes blapsoides Reitt.
Р. gracilis Fst.
Р. angustipleurus Reitt.
Р. baeri F.-W.
Р. transfuga valida Reitt.
Р. staudingeri Кr.
Somocoelophatua boroldaica Skopin
Somocaelia pinguis Kr.
Platyscelis angusticollis Kasz.
Oodescelis brevipennis Kasz.
О. acuta Kasz.
О. transcaspica Kasz.
О. necoponata Skopin
O. dispar Skopin
О. medvedevii  Egorov
Opatrum sabulosum L.
Cabirutus validipes Reitt.
Crypticus quisquilius Payk.
Gonocephalum pusillum F.
Penthicus granulosus Men.
Tribolium castaaeum Hbst.
Tenebrio obscurus F.
Т. molitor L.
Zophohelops ugamicus Skopin

Fam. Rhipiphoridae
Evaniocera sp.

Fam. Meloidae

Meloe violaceus Marsh.
М. variegatus Don.
М. cicatricosus Leach.
М. decorus Brdt.
М. glasunovi Plig.
Ме1оe sp.
Mylabris sibirica F.-W.
М. quadripunctata L.
М. sedecimpunctata Gebl.
М. steppensis Doht.
M khodjentica Ball.
Lytta togata Fisch..
L. menetriesi Fald.
Teratolytta pilosella Sols.
Hapalus necidaleus Fall.
Zonitis ballionis Esch.
Eulobonix turkestanicus Kr.
Nyadatus telejus Aksentjev

Fam. Cerambycidae

Prionus balassogloi Jak.
Stenocorus vittatus Fish.
S. univittatus Reitt.
S. tataricus Gebl.
Strangalia hecate Reitt.
Trichoferus campestris Fald.
Aeolestes sarta Sols.
Turanium pilosum Reitt.
T. scabrum Kr.
Semanotus semenovi Okum.
Callidium violaceum L.
Cleroclytus semirufus Кr.
Plagionotus floralis Pall.
Dorcadion turkestanicum Кr.
D. obtusipenne Motsch..
Agapanthia violacea F.
A. soror Кr.
A. detrita Кr.
A. dahli Richt.
A. turanica Plav.
Oberea oculata L.
Phytoecia circumbata Кr.
Ph. coerulescens Scop.
Ph. icterica Schall.

Fam. Chrysomelidae

Oulema melanopa L.
Labidostomis centrisculpta Pic.
Smaragdina viridis Krtz.
S. discolor rufilabris Wse.
Coptocephala unifasciata australis Medv.
Clytra atraphaxidis Pall.
С. quadripunctata appendicina Lac.
Cryptocephalus invisus Lop.
C. dilutellus Jcbs.
С. tarsalis Wse.
С. tataricus Gebl.
С. melanoxanthus Sols.
С. sarafschanensis talassicus Lop.
Pachybrachys nigropunctatus Suffr.
Р. issykensis Jcbs.
P. fimbriolatus Suffr.
Trichochrysea occidentalis Wse.
Anidania luctuosa Sols.
Gnathomela valida Lop.
Chrisolina polita adamsi Baly
Ch. chalcites Germ.
Ch helenae Lop.
Ch. marginata circumducta Men.
Phaedon armoraciae L.
Gastrophysa polygoni L.
Plagiodera versicolora Laich.
Chrysomela populi L.
Ch. saliceti turkestanica Reinck.
Xenomela regeli Jcbs.
Galeruca pomonae Scop.
G. tanaceti L.
Agelastica alni orientalis Baly.
Luperus sericeus Jcbs.
Phyllotreta turkmenica Wse.
Ph. procera Wse.
Ph. praticola Wse.
Aphtona semicyanea All.
A. promissa Ogl.
Longitarsus asperifoliarum Wse.
L. picicollis Wse.
Altica tamaricis Schrk.
A. lubischevi Pal.
A. oleracea L.
Asiorestia sublaevis Motsch.
Chaetocnema breviuscula Fald.
Ch. tibialis I11.
Ch. hortensis Geoffr.
Ch. aridula Gyll.
Psylliodes isatidis Heik.
Hispa atra L.
Cassida undecimnotata Gebl.
С. palaestina Reiche

Fam. Bruchidae

Bruchus incurvatus Motsch.
В. sibiricus Germ.
Bruchidius astragali Boh.
В. atbasaricus Luk. et Т.-M.
В. jacuticus T.-M. et Eg.
В. longulus Schilsky
B. marginalis F.
B. tuberculatus Hoch.
B. virgatus F.
Bruchidius sp. 1.
Bruchidius sp. 2.
Acanthoscelides gilvus Gyll.
A. turanus Luk. et T.-M.
Kytorrhinus rcitteri Schilsky
Euspermophagus sericeus Geoffr.

Fam. Anthribidae
Tropideres albirostris Hbst.

Fam. Attelabidae

Auletobius rubrorufus Sols.
Rhynchites sp. pr. auratus Scop.

Fam. Apionidae

Apion malvae F.
A. validum Germ.
A. radiolus Kby.
A. aeneum F.
A. longirostre Oliv.
A. defensum Fst.
A. kuenburgi Reitt.
A. sanguineum Deg.
A. anarchajensis Т.-М.
A. onopordi Kby.
A. gaudile Fst.
A. morale Fst.
A. gelidum Fst.
A. causticum Fst.
A. gladiator Bajt.
A. squamosum Fst.
A. perspicillum Fst.
A. margelanicum Wagn.
A. curdaicum Bajt.
A. subindiosum Bajt.
A. talassicum Bajt.
A. (Pseudoprotapion) sp.

Fam. Curculionidae

Otiorhynchus aksudshabaglinus Bajt.
О. sp. pr. aksudshabaglinus Bajt.
O. ovatus L.
O. perlucens Reitt.
О. karataviensis Bajt.
O. sp. pr. karataviensis Bajt.
О. sр. pr. albohirtus Fst.
О. velutinus Germ.
О. conspersus Germ.
О. saturnus Reitt.
O. subsedulus Bajt.
O. akinini Fst.
Nastus margelanicus Fst.
Phyllobius solskyi Fst.
Chloebius aksuanus Fst.
Mesagroides sp.
Polydrusus obliquatus Fst.
Р. virginalis Fst.
Р. pilifer Hochh.
Eusomus ovulum Germ.
Foucartia squamulata F.
Omiocratus sp.
Pholicodes virescens Fst.
Sitona longulus Gyll.
S. flavescens Marsh.
S. callosus Gyll.
S. fronto Fst.
S. crinitus Hbst.
S. humeralis Steph.
S. cilindricollis Fahrs.
S. ignavus Fst.
S. ishkovi Korot.
Platyrhamphus talassicus Bajt.
Taenophthalmus carinatus Fst.
Xylinophorus prodromus Fst.
Anisocleonus taciturnus Fst.
Cyphocleonus tigrinus Panz.
Cleonus piger Scop.
Bangasternus orientalis Cap.
В. araxis Reitt.
Larinus jaceae F.
L. inaequalicollis Cap.
Lixus cardui Oliv.
L. albomarginatus Boh.
L. capiomonti Fst.
L. coloratus Petri
L. tschemkenticus Fst.
L. strangulatus Fst.
L. hirticollis Men.
L. fecundus Fst.
L. myagri Oliv.
L. turanicus Reitt.
L. dintinus Fst.
L. tricolor Cap.
L. probus Fst.
Glanis sp.
Eremochorus sp. 1.
Macrotarrsus sp. pr. conspersus Reitt.
Phytonomus elongatus Payk.
Ph. variabilis Hbst.
Trichalophus subnudus Fst.
Sitophilus oryzae L.
S. granarius L.
Mononychus ireos Pall.
Zacladus affinis Payk.
Neosirocalus floralis Payk.
Sirocalodes procerulus Schze.
S. nigrinus Marsh.
S. talassicum Bajt.
Stenocarus cardui Hbst.
Ceutorhynchus formosus Fst.
С. schneideri Schze.
С. pfefferi Dieckm.
С. humeralis Gyll.
С. sp. pr. jacobsoni Korot.
С. jacobsoni Korot.
С. variabilis Korot.
С. dohrni Fst.
С. scorzonerae Korot.
С. mesasiaticus Bajt.
С. biseriatus Fst.
С. (Glocianus) sp.
С. deplanatus Schze.
С. fabrills Fst.
С. voriseki Dieckm.
С. rapae Gyll.
С. tolerans Fst.
Thamiocolus hispidirostris Khnz.
Т. fischerianus Korot.
Т. lopatini Korot.
Boragosirocalus mesasiaticus Dieckm.
Protoxyonyx mesasiaticus Korot.
Rhinoncus pericarpius L.
Neobaris duplicata Boh.
Baris coerulescens Scop.
В. squamipes Fst.
В. rectirostris Fst.
В. timida Rossi.
В. maracandica Zaslavskyi
Limnobaris t-album L.
Anthonomus koenigi Pic.
Doritomus turkestanicus Form.
D. mesasiaticus Korot.
Orthochaetes sр.
Pachytychius glabripennis Tourn.
Thecorrhinus modestus Fst.
Smicronix sp.
Tychius turanensis Fst.
Т. aureolus Kiesw.
T. medicaginis Bris.
Т. flavus Beck.
Т. meliloti Steph.
T. picirostris F.
Т. crassirostris Kirsch.
Sibinia bipunctata Kirsch.
S. taschkentica Fst.
S. taschkentica Fst.
Rhynchaenus animosus Fst.
Rhamphus pulicarius Hbst.
Mecinus pyraster Hbst.
Gymnetron vittipenne Marsh.
G. auliense Reitt.
Cionus scrophulariae L.
С. olivieri Rosensch.
С. flavopunctatus Winglm.
Miarus sp.
Mecyslobius karelini Boh.

Fam. Scolytidae

Scolytus rugulosus samarkandica But.
Saliciphilus machnovskii Soc.
Phloeosinus turkestanicus Sem.
Thaphronurgus exul Reitt.

THE LIST OF DIGGING WASPS
OF AKSU-ZHABAGLY BIOSPHERE RESERVE

Chalybion (Chalybion) turanicum Gussakovskij
Sceliphron (Sceliphron) destillatorium (Illiger)
Sphex (Sphex) funerarius  Gussakovskij
Palmodes occitanicus (Lep.) et Serv.)
Palmodes strigulosus (A.Costa)
Prionyx lividocinctus (A.Costa)
P. nudatus (Kohl)
P. subfuscatus (Dahlb.)
Podalonia affinis (Kirby)
P. alpina (Kohl)
P. hirsuta (Scopoli)
Ammophila campestris Latreille  
A. heydeni Dahlbom
A. hungarica Mocsary
A. sabulosa (Linnaeus)
Mimesa lutaria (Fabricius)
M. nigrita Eversmann
Mimumesa unicolor (van der Linden)
Psenulus laevis Gussakovskij
Diodontus cilisternus Budrys (in lit.)
D. handlirschii Kohl
D. hyalipennis Kohl
D. luperus Shuckard
D. minutus (Fabricius)
D. montanus Kazenas
D. puncticeps Gussakovskij
D. tristis (van der Linden)
Pemphredon lethifer (Shuckard)
P. tridentatа Gussakovskij
Passaloecus borealis Dahlbom
P. turanicus Gussakovskij
Astata boops (Schreber)
A. kashmirensis Nurse
A. minor Kohl
A. rufipes Mocsary
Dryudella stigma (Panzer)
D. tricolor  (van der Linden)
Liris nigra (Fabricius)
Tachytes europaeus Kohl
T. obsoletus Rossi
Tachysphex fugax (Radoszkowski)
T. fulvitarsis (Costa)
T. grandii Beaumont
T. helveticus Kohl
T. incertus (Radoszkowski)
T. mediterraneus Kohl
T. morawitzi Pulawski
T. nitidior Beaumont
T. nitidissimus Beaumont
T. pompiliformis Panzer
T. psammobius (Kohl)
T. unicolor (Panzer)
Prosopigastra bulgarica Pulawski
P. falsa (F.Morawitz)
P. orientalis Beaumont
Palarus variegatus (Fabricius)
Trypoxylon clavicerum Lepeletier et Serville
T. deceptorium Antropov
T. figulus (Linnaeus)
T. medium Beaumont
T. scutatum Chevrier
Oxybelus cordiformis Gussakowski
O. mucronatus (Fabricius)
O. quattuordecimnotatus Jurine
O. spinulosus Gussakovskij
Entomognathus brevis (van der Linden)
Lindenius albilabris (Fabricius)
L. gussakovskii Marshakov
L. mesopleuralis (F.Morawitz)
L. pallidicornis (F.Morawitz)
Lindenius panzeri (van der Linden)
Crossocerus annulipes (Lepeletier et Brulle)
C. quadrimaculatus (Fabricius)
C. strangulatus (Bischoff)
Сrabro altaicus F.Morawitz
C. mocsaryi Kohl
Ectemnius confinis (Walker)
E. continuus Fabricius
E. crassicornis (Spinola)
E. dilaticornis F.Morawitz
E. fossorius (Linnaeus)
E. lapidarius (Panzer)
E. meridionalis (A.Costa)
E. sexcinctus (Fabricius)
Lestica clypeata (Schreber)
L. subterranea (Fabricius)
L. wollmanni Kohl
Entomosericus kaufmanni Radoszkowski
Nysson dimidiatus Jurine
N. maculosus (Gmelin)
Synnevrus decemmaculatus (Spinola)
Brachystegus scalaris (Illiger)
Harpactus abnormis Kazenas
H. laevis (Latreille)
H. lunatus (Dahlbom)
H. montanus Kazenas
H. octonotatus Kazenas
H. tjanshanicus Kazenas
H. walteri (Handlirsch)
Gorytes albidulus (Lepeletier)
G. quadrifasciatus (Fabricius)
G. sulcifrons (A.Costa)
G. tobiasi Nemkov
Sphecius antennatus (Klug)
S. conicus (Germar)
Ammatomus coarctatus Spinola
A. rogenhoferi (Handlirsch)
Psammaecius punctulatus (van der Linden)
Hoplisoides craverii Costa
H. punctuosus (Eversmann)
Stizus bipunctatus (F.Smith)
S. fasciatus (Fabricius)
S. perrisii Dufour
S. ruficornis (J.Forster)
Stizoides tridentatus (Fabricius)
Bembecinus tridens (Fabricius)
Philanthus coronatus (Thunberg)
P. triangulum (Fabricius)
Cerceris arenaria (Linnaeus)
C. bicincta Klug
C. bracteata Eversmann
C. bupresticida Dufour
C. colorata Schletterer
C. cupes Shestakov
C. eryngii Marquet
C. eversmanni Schulz
C. ferusa Kazenas
C. fimbriata (Rossi)
C. flavicornis Brulle
C. flavilabris (Fabricius)
C. lunata A.Costa
C. media Klug
C. quadricincta (Panzer)
C. quadrifasciata (Panzer)
C. rubida Jurine
C. ruficornis (Fabricius)
C. sabulosa (Panzer)
C. specularis A.Costa
C. stratiotes Schletterer
C. tuberculata Villers
C. turanica Kazenas

INDICATOR SPECIES OF PLANTS

Juniperus semiglobosa – арча полушаровидная.
J. seravschanica – арча зеравшанская.
J. turkestanica – арча туркестанская.
Hordeum bulbosum - ячмень луковичный.
Tulipa greigii – тюльпан Грейга.
Crocus alatavicus – шафран алатауский.
Medicago tianschanica – люцерна тяньшанская.
Alcea nudiflora - шток-роза голоцветковая.
Ferula tenuisecta – ферула тонкорассеченная.
Prangos pabularia – прангос кормовой.
Hypericum scabrum – зверобой шероховатый.
H. perforatum – зверобой обыкновенный.
Verbascum songoricum – коровяк джунгарский.
Achillea millifolium – тысячелистник обыкновенный

 

INDICATOR SPECIES OF INSECTS 

Order Aranea
1. Agelena orientalis

Order Lepidoptera
2. Argynnis pandora
3. Parnassius mnemosyne
4. Papilio machaon
5. Colias erate

Order Orthoptera
6. Calliptamus barbarous

Order Homoptera
7. Cicadetta inserta

Order Hymenoptera
8. Xylocopa valga

Order Neuroptera
9. Libelloides macaronius

 

Order Coleoptera
Family Scarabaeidae
10. Lethrus turkestanicus
11. Cetonia aurata
12. Oxytherea cinctella

Order Carabidae
13. Calisthenes kuschakewitschi

Order Meloidea
14. Mylabris quadripunctata

15. Lytta tagata
Family Cerambicidae
16. Stenocorus vittatus

Order Hemiptera
Family Pentatomidae
17. Graphosoma lineate

Family Reduviidae
18. Rhynocoris iracundus

LIST OF FOSSIL INSECTS,
DESCRIBED FROM DEPOSITS JURASSIC AKSU-ZHABAGLY BIOSPHERE RESERVE

ORDER EPHEMEROPTERA

Family Aenigmephemeridae Tshernova.
Aenigmephemera demoulini Tshernova.
ORDER ODONATA

 

Family Protomyrmeleontidae
Protomyrmeleon angustivenosus Martynov
Protomyrmeleon handlirschi Martynov
Family Oreopteridae
Oreopteron asiaticum, Pritykina
Oreopteron simile Pritykina.
Turanopteron minor Pritykina
Turanopteron medium Pritykina
Turanopteron major Pritykina
Oreopterella paula Pritykina
Family Asiopteridae
Asiopteron antiquum Pritykina
Family Steleopteridae
Autiella crucigera Pritykina
Family Heterophlebiidae
Erichschmidtia nigrimontana Pritykina
Family Turanothemistidae
Turanothemis nodalis Pritykina
Family Karatawiidae
Karatawia turanica Martynov
Melanohypsa angulata Pritykina
Hypsomelana sepulta Pritykina
Hypsothemis jurassica Pritykina
Family Tarsophlebiidae
Turanophlebia neckini (Martynov,1927),
(=Tarsophlebia neckini, Martynov, 1927; Притыкина)
Turanophlebia martynovi Pritykina.
Family Euthemistidae
Euthemis multivenosa Pritykina
Euthemis cellulata Pritykina
Family Stenophlebidae
Stenophlebia karatavica Pritykina
Family Isophlebiidae
Isophlebiodes obscurus Pritykina
Kazachophlebia curvata Pritykina
Family Aktassiidae
Aktassia magna Pritykina
Family Petaluridae
Mesuropetala costalis Pritykina
Mesuropetala auliensis Pritykina
Cymatophlebiella euryptera Pritykina
Family Gomphidae
Protolindenia deichmuelleri Pritykina
Protolindenia aktassica Pritykina

 

ORDER BLATTODEA

 

Family Blattidae
Karatavoblatta longicaudata Vishnjakova
Rhipidoblattina karatavica Vishnjakova
Rhipidoblattina maculata Vishnjakova
Rhipidoblattinopsis latitergata Vishnjakova
Rhipidoblatta fusca Vishnjakova
Rhipidoblatta brevivalvata Vishnjakova
Asioblatta punctata Vishnjakova
Artitocoblatta asiatica Vishnjakova
Latiblatta lativalvata Vishnjakova
Blattodea incertae sedis
Blattula brevicaudata Vishnjakova

ОТРЯД DERMAPTERA

 

Family Protodiplatidae
Protodiplatus fortis Martynov
Family Labiidae
Semenoviola obliquotruncata Martynov

ORDER ORTHOPTERA

 

Family Haglidae
Aboilus fasciatus Martynov
Aboilus columnatus Martynov
Aboilus maculatus (Martynov, 1925),
(=Pamphagopsis maculata Martynov, 1925; Шаров, 1962).
Aboilus modestus (Martynov, 1925),
(=Pamphagopsis modesta Martynov, 1925; Шаров, 1962).
Aboilus femineus Gorochov
Aboilus tigris Gorochov
Aboilus zebra Gorochov
Aboilus transvergalis Gorochov
Family Haglidae incertae sedis.
Aboilus besobrasovae Cockerell.
Aboilus ? dilutus Gorochov
Aboilus ? amplus Gorochov
Aboilus ? abreviatus Gorochov
Aboilus ? puiius Gorochov
Aboilus ? longitudinalus Gorochov

ORDER PHASMATODEA

 

Family Aerophasmatidae
Aerophasma prinadai Martynov
Family Necrophasmatidae
Necrophasma shabarovi Martynov

ORDER HOMOPTERA

 

Family Palaeontinidae
Cicadomorpha punctulata Martynov
Plachutella picta Becker-Migdisova
Family Tettigarctidae
Turutanovia karatavica Becker-Migdisova
Family Cixiidae
Cycloscytina delutinervis Martynov
Family Issidae
Elasmoscelidium rotundatum Martynov
Family Protopsyllidiidae
Carpenterella pusilla Becker-Migdisova
Carpenterella curtipennis Becker-Migdisova
Karatavopsyllidium asiaticum Becker-Migdisova
Cicadellopsis kukalovae Becker-Migdisova
Family Psyllidae
Liadopsylla tenuicornis Martynov
Liadopsylla turkestanica Becker-Migdisova
Cicadellidea incertae sedis
Karajassus crassinervis Martynov
Karabasia paucinervis Martynov

ORDER HETEROPTERA

 

Family Corixidae
Karataviella brachyptera Becker-Migdisovaю
(=Karataviella brachynota Becker-Migdisova, 1949; Попов, 1962)
Archaecorixa lata Y. Popov.
Family Naucoridae
Nectonaucoris lariversi  Y. Popov
Aidium pleurale Y. Popov
Nectodes maculatus Y. Popov
Family Notonectidae
Asionecta curtipes Y. Popov
Family Scaphocoridae
Scaphocoris notafus Y. Popov
Family Gerridae
Karanabis kiritshenkoi Becker-Migdisova.
Family Miridae
Scutellifer karatavicus Y. Popov
Family Coreidae
Karatavocoris asiatica Becker-Migdisova
Monstrocoreus quadrimaculatus Y. Popov
Family Lygaeidae
Lygaenocoris prynadae Y. Popov
Family Mesopentacoridae
Mesopentacoris costalis Y. Popov
Heteroptera incertae sedis.
Miridoides mesozoicus Becker-Migdisova

ORDER PSOCOPTERA.

 

Family Archipsyllidae
Archipsylla turanica Martynov
Family Lepidopsocidae
Asientomum praecox, (Martynov, 1926),
(=Lithentomumpraecox Martynov, 1926; Martynov, 1926)

ORDER NHYSANOPTERA
Family Liassothripidae
Liassothrips crassiper (Martynov, 1927)
(Mesothrips crassiper Martynov, 1927; Priesner, 1949).

ORDER COLEOPTERA

 

Family Cupedidae
Notocupes lapidarius Ponom.
Notocupes nigrimomonticola Ponom.
Notocupes picturatus Ponom.
Notocupes pulcher Ponom.
Notocupes reticulatus Ponom.
Tetraphalerus brevis Ponom.
Tetraphalerus grandis Ponom.
Tetraphalerus maximus Ponom.
Tetraphalerus tenuipes Ponom.
Omma aberratum Ponom.
Omma jurassicum Ponom.
Cupidium abavum Ponom.
Omommima pilosum Ponom.
Anaglyphites admotus Ponom.
Anaglyphites clavatus Ponom.
Anaglyphites paulus Ponom.
Mesocupes bidens Ponom.
Mesocupes minor Ponom.
Mesocupes primitivus Martynov
Mesocupes spinosus Ponom.
Family Ademosynidae
Ranis ovala Ponom.
Family Schizophoridae
Schizophorus crasus Ponom.
Tersus crassicornis Martynov
Tersus karatavicus Ponom.
Tersus leptocerus Ponom.
Tersoides capitatus Ponom.
Xyphosternum punctatum Ponom.
Xyphosternum antennatum Ponom.
Xyphosternum minor Ponom.
Family Catiniidae
Catinius pelta Ponom.
Family Staphylinidae
Abolescus glabratus A. Tichomirova
Porrhodromus communis A. Tichomirova
Archodromus comptus A. Tichomirova
Archodromus brachypterus A. Tichomirova
Globoides oculatus A. Tichomirova
Globoides microps A. Tichomirova
Mesoxytelus parvus A. Tichomirova
Mesoxytelus mandibularis A. Tichomirova
Mesotachinus major A. Tichomirova
Mesotachinus medius A. Tichomirova
Mesotachinus minor A. Tichomirova
Tachyporoides villosus A. Tichomirova
Abscondus regularis A. Tichomirova
Abscondus similis A. Tichomirova
Sulcelytrinus antiquus A. Tichomirova
Tunicopterus sigara A. Tichomirova
Family Chrysomelidae
Protoscelis jurassica L. Medvedev
Protoscelis parvula L. Medvedev
Pseudomegamerus grandis L. Medvedev
Protosceloides nitidicornis L. Medvedev
Cerambyomima longicornis L. Medvedev
Family Coptoclavidae
Necronestes gigas Ponom.
Exedia plana Ponom.
Charonoscapha grossa Ponom.
Charonoscapha ovata Ponom.
Charonoscaphidia elongata Ponom.
Family Trachypacheidae
Psacodromeus gutta Ponom.
Psacodromeus ovalis Ponom.
Psacodromeus crassus Ponom.
Psacodromeus rugosus Ponom.
Karatoma agilis Ponom.
Karadromeus rostratus Ponom.
Karadromeus latus Ponom.
Eodromeus antiquus Ponom.
Family Carabidae.
Protorabus planus Ponom.
Protorabus nigrimonticola Ponom.
Protorabus magnus Ponom.
Ovrabites ovalus Ponom.
Ovrabites jurassicus Ponom.
Cordorabus  notatus Ponom.
Cordorabus antennatus  Ponom.
Cordorabus minimus Ponom.
Mesorabus elongatus Ponom.
"Ochthebites" incertus Ponom.
Family Hydrophilidae.
Paraspercheus asiaticus Ponom.
Family Eobelidae.
Eobelus longipes L.Arnoldi
Archaeorrhynchus acutirostris L. Arnoldi
Archaeorrhynchus pazadoxopus L. Arnoldi
Archaeorrhynchus latitarsus L. Arnoldi
Probelus curvispinus L. Arnoldi
Probelus longitarsus L. Arnoldi
Probelus tibialis L. Arnoldi
Probelopsis acutiapex L. Arnoldi
Belonotaris punctatissimus L Arnoldi
Belonotaris lineatipunctatus L. Arnoldi
Belonotaris karatavicus L. Arnoldi
Procurculio fortipes  L. Arnoldi
Eccoptothorax latipennis L.Arnoldi
Oxycorynoides similis L. Arnoldi
Oxycorynoides brevipes L. Arnoldi
Oxycorynoides rohdendorfi L. Arnoldi
Oxycorynoides ponomarenkoi L. Arnoldi
Oxycorynoides zherichini L. Arnoldi
Oxycorynoides progressivus L. Arnoldi
Scelocamptus tenuirostris L. Arnoldi
Scelocamptus curvipes L. Arnoldi
Scelocamptus dubius L. Arnoldi
Ampliceps dentitibia L. Arnoldi
Ampliceps furcitibia L. Arnoldi
Paroxycorynoides elegans L. Arnoldi
Eccoptarthrus crassipes L. Arnoldi
Distenorhinus angulatus L. Arnoldi
Distenorhinus antennatus L. Arnoldi
Brenthorrhinus mirabilis L. Arnoldi
Nanophydes ovatus L. Arnoldi 
Coleoptera incertae sedis.
Carabopteron punctatolineatum Martynov
Carabopteron punctatum Martynov
Mesodascilla jacobsoni Martynov
Lithostoma expansum Martynov
Nitidulina eclavata Martynov
Necromera baeckmanni Martynov
Praemordella martynovi Scegoleva-Barovskaja
Parandrexis parvula Martynov
Meseumolpites jurassicus (Martynov, 1926)
(=Eumolpites jurassicus Martynov, 1926; Понаморенко, 1962).
Archaeorrhynchus tenuicornis Martynov
 Family Buprestidae
Metabuprestidium ovale Alexeeev

ORDER RAPHIDIOPTERA

 

Family Mesoraphidiidae
Mesoraphidia elongata Martynov
Mesoraphidia grandis Martynov
Mesoraphidia inaequalis Martynov
Mesoraphidia parvula Martynov
Mesoraphidia similis Martynov
Mesoraphidia pterostigmales O. Martynova
Proraphidia turkestanica O. Martynova

ORDER NEUROPTERA

 

Family Mesochrysopidae
Mesypochrysa latipennis Martynov
Family Brongniartiellidae
Epactinophlebia karabasica Martynov
Family Kalligrammatidae
Kalligramma turutanovae  Martynov
Kalligramma multinerve Panfilov
Kalligramma flexuosum Panfilov
Kalligramma sharovi Panfilov
Kalligrammula karatavica O. Martynova
Meioneurites villosus Panfilov
Lithogramma oculatum Panfilov
Family Osmylitidae
Kirgisellodes ornatus Martynov
Family Nymphitidae
Chrysoleonites ocellatus Martynov
Family Solenoptilidae
Solenoptilon martynovi O. Martynova

 

ORDER MECOPTERA

 

Family Orthophlebiidae
Orthophlebia grandis Martynov
Orthophlebia maculata Martynov
Orthophlebia phryganoides Martynov
Mesopanorpa felix Martynov
Mesopanorpa obscura (Martynov, 1925)
(=Orthophlebioides obscurus Martynov, 1925; О.Мартынова. 1948).
Family Bittacidae
Probittacus avitus Martynov
Family Pseudopolycentropidae
Pseudopolycentropus latipennis Martynov

ORDER TRICHOPTERA

 

Family  Necrotauliidae
Karataulius aeternus Sukatsheva
Karatauliodes minutus Sukatsheva
Семейство Dysoneuridae
Dysoneura trifurcata Sukatsheva

ORDER DIPTERA

 

Family Tanyderophryneidae
Tanyderophryne multinervis Rohdendorf
Family Architipulidae
Architipula longipes Rohdendorf
Architipula protipuloides Rohdendorf
Family Dixamimidae
Dixamima villosa Rohdendorf
Family Protendipedidae
Protendipes dasypterus Rohdendorf
Family Mesophantasmatidae
Mesophantasma tipuliforme Rohdendorf
Family Archizelmiridae
Archizelmira kazachstanica Rohdendorf
Family Pleciofungivoridae
Polyneurisca atavina Rohdendorf
Transversiplesia transversinervis Rohdendorf
Pleciofungivorella binerva Rohdendorf
Eopachyneura trisectoralis Rohdendorf
Pleciofungivora latipennis Rohdendorf
Pleciofungivora brevisubcosta Rohdendorf
Pleciofungivora major Rohdendorf
Pleciofungivorella proxima Rohdendorf
Prohesperinus abdominalis Rohdendorf
Allactoneurites jurassicus Rohdendorf
Eohesperinus martynovi Rohdendorf
Family Fungivoritidae
Mimalycoria allactoneuroides Rohdendorf
Eoboletina gracilis Rohdendorf
Fungivorites latimedius Rohdendorf
Fungivorites indistinctus Rohdendorf
Mesosciophila venosa Rohdendorf
Mesosciophilodes angustipennis Rohdendorf
Family Pleciomimidae
Megalycoriomima magnipennis Rohdendorf
Lycoriomima ventralis Rohdendorf
Paralycoriomima sororcula Rohdendorf
Lycoriopleciaelongata Rohdendorf
Lycoriomimodes deformatus Rohdendorf
Lycoriomimodes sp. Rohdendorf
Lycoriomimella minor Rohdendorf
Pleciomima secunda Rohdendorf
Pleciomima sepulta Rohdendorf
Pleciomimella karatavica Rohdendorf
Mimallactoneura vetusta Rohdendorf
Antefungivora prima Rohdendorf
Antiquamedia tenuipes Rohdendorf
Archilycoria magna Rohdendorf
Paritonida brachyptera Rohdendorf
Family Tipulopleciidae
Tipuloplecia breviventris Rohdendorf
Family Sinemediidae
Sinemedia angustipennis Rohdendorf
Family Paraxymyiidae
Paraxymyia quadriradialis Rohdendorf
Family Protopleciidae
Mesoplecia jurassica Rohdendorf
Mesopciella minor Rohdendorf
Family Protobibionidae
Protobibio jurassicus Rohdendorf
Family Protoscatopsidae
Protoscatopse jurassica Rohdendorf
Family Protorhyphidae
Archirhyphus asiaticus Rohdendorf
 Family Archisargidae
Archisargus pulcher Rohdendorf
Family Palaeostratiomyiidae
Palaeostratiomyia pygmaea Rohdendorf
Family Eomyiidae
Eomyia veterrima Rohdendorf
Family Eostratiomyiidae
Eostratiomyia avia Rohdendorf
Family Rhagionempididae
Rhagionempis tabanicornis Rohdendorf
Family Rhagionidae
Archirhagio obscurus Rohdendorf
Protorhagio capitatus Rohdendorf
Rhagiophryne bianalis Rohdendorf
Family Nemestrinidae
Archinemestrius karatavicus Rohdendorf
Protonemestrius martynovi Rohdendorf
Protonemestrius handlirschi Rohdendorf
Protonemestrius bequaerti Rohdendorf
Protonemestrius longinasus Rohdendorf
Eohirmoneura carpenteri Rohdendorf
Family Protomphralidae
Protomphale martynovi Rohdendorf
Family Palaeophoridae
Palaeophora ancestrix Rohdendorf
Diptera incertae sedis
Eopodonomus nymphalis Rohdendorf
Pachyuronympha karatavensis Rohdendorf

ORDER HYMENOPTERA.

 

Family Xyelidae
Anomaloxyela incerta (A.Rasnitsyn, 1963)
(=Anaxyela incerta A.Rasnitsyn, 1963; Расницын, 1966)
Lydoxyela excellens A.Rasnitsyn
Eoxyela scoliura A.Rasnitsyn
Eoxyela karatavica A.Rasnitsyn
Eoxyela punctata A.Rasnitsyn
Eoxyela atra A.Rasnitsyn
Enneoxyela crassicauda A.Rasnitsyn
Enneoxyela compressicauda A.Rasnitsyn
Nigrimonticola longicornis A.Rasnitsyn
Ophthalmoxyela brachyura A.Rasnitsyn
Family  Parapamphiliidae
Parapamphilius confusus A.Rasnitsyn
Family  Xyelydidae
Xyelyda excellens A.Rasnitsyn
Prolyda karatavica A.Rasnitsyn
Prolyda xyelocera A.Rasnitsyn
Mesolyda jurassica A.Rasnitsyn
Strophandria grossa A.Rasnitsyn.
Family Gigasiricidae
Gigasirex longipes A.Rasnitsyn
Family Anaxyelidae
Anaxyela gracilis Martynov
(syn. Anaxyela martynovi Cockerell, 1928; Rasnitsyn, 1967)
Anaxyela antonovi A.Rasnitsyn.
Anaxyela parvula A.Rasnitsyn
Syntexyela media (A.Rasnitsyn, 1963)
(=Anaxyela media A.Rasnitsyn,1963; Rasnitsyn)
Syntexyela brachyura A.Rasnitsyn
Syntexyela magna A.Rasnitsyn
Syntexyela inversa A.Rasnitsyn
Syntexyela gracilicornis A.Rasnitsyn
Syntexyela asiatica A.Rasnitsyn
Syntexyela drepanura A.Rasnitsyn
?Syntexyela nana A.Rasnitsyn
Kulbastavia macrura (A.Rasnitsyn, 1963)
(=Anaxyela macrura A.Rasnitsyn, 1963; Расницын)
Anasyntexis strophandra A.Rasnitsyn
Family Karatavitidae
Karatavites angustatus A.Rasnitsyn
Sepulca mirabilis A.Rasnitsyn
Aulisca odontura A.Rasnitsyn
Aulisca variicornis A.Rasnitsyn
Megaulisca grossa A.Rasnitsyn
Megura magnifica A.Rasnitsyn
Family Paroryssidae
Paroryssus extensus Martynov
Praeoryssus venosus A.Rasnitsyn
Praeoryssus gracilis A.Rasnitsyn
Microryssus brachyurus A.Rasnitsyn
Microryssus robustus A.Rasnitsyn
Microryssus subtilis A.Rasnitsyn
Microryssus antennatus A.Rasnitsyn
Microryssus crassipes A.Rasnitsyn
Microryssus nanus A.Rasnitsyn
Family  Xyelotomidae
Xyelotoma nigricornis A.Rasnitsyn
Xyelocerus admirandus A.Rasnitsyn
Pseudoxyela heteroclita A.Rasnitsyn
Family Pararchexyelidae
Pararchexyela macroptera A.Rasnitsyn
Family Heloridae
Mesohelorus muchini Martynov
(syn. nov.: Protocyrtus jurassicus Rohdendorf, 1938; Расницын, 1965)
Protohelorus mesozoicus Kozlov
Family Proctotrupidae
Mesoserphus katavicus Kozlov
Apocrita incertae sedis.
Mesaulacinus oviformus Martynov
Anaxyela dubia A.Rasnitsyn

The deposits were found in:
1-Borolday;
2-Galkino;
3-Karabastau;
4-Kashkarata;
5-Auliye (Mikhailovka);
6-Chugurchak.

LIST OF FOSSIL INSECTS,
DESCRIBED OF DEPOSITS OF THE SECOND HALF OF THE CRETACEOUS
AKSU-ZHABAGLY BIOSPHERE RESERVE

Order COLEOPTERA

 

Family Dytiscidae
Cretodytes latipes Ponom.
Family Carobidae
"Carabites" creta Ponom.
Family Bubrestidae
Ksyrdynia obscura Alexeev

LIST OF FOSSIL VERTEBRATE ANIMALS JURASSIC
AKSU-ZHABAGLY BIOSPHERE RESERVE

CLASS PALAENISCIDA

 

Family Palaeoniscidae
Pteroniscus turkestanensis Gor.-Kulcz.
Family Сoccolepididae
Coccolepis aniscowitchi Gor.-Kulcz.
Coccolepis martynovi Berg.

ORDER PHOLIDOPHORIDA

 

Family Pholidophoridae
Pholidophorus netschkini Jor.-Kulcz.
Семейство Galkinidae
Galkinia nuda Berg

Location:
1- Aulie;
2- Galkino Village (Uspenskoe);
3- Karabastau;
4- Chugurchak.

 

CLASS REPTILIA
Order Pterosauria
Family Rhamphorhynchidae
Batrachognathus volans Rjab.

Order Rhamphorhynchoidei
Family Dimorphodontidae
Sorbus pilosus Sharov

Order Pleurodira
Family Thalassemydidae
Jaxartemys longicauda Rjab.

Location: Aulie.

LIST OF FOSSIL PLANTS JURASSIC
AKSU-ZHABAGLY BIOSPHERE RESERVE

Early and middle Jurrasic plants

CLASS HEPATICAE
Thallities sp.

CLASS EQUISETINAE
ORDER ASTEROCALMITALES

 

Neocalamites hoerensis (Schimper) Halle.
Neocalamites issykkulensis Tur.-Ket.
Neocalamites sp.

 

ORDER EQUISETALES

Equisetum laterale Phillips.
Equisetum cf.beanii (Bun b.) Harris.
Equisetum ex gr. gracile Hath.
Annulariopsis inopinata Zeiller

CLASS FILICER
ORDER FILICALES

Clathropteris obovata Oishi.
Coniopteris zindanensis Brick.
Coniopteris ex gr.hymenophylloides (Brongn.) Sew.
Coniopteris sp.

FILICALES INCERTAE SEDIS

Cladophlebis whitbiensis (Brongn.) var. punctata Brick.
Cladophlebis suluctensis Brick.
Cladophlebis denticulata (Brongn.) Font.
Cladophlebis haiburnensis (Lindl. et Hutt.) Brongn.
Cladophlebis nebbensis (Brongn.) Naht.
Cladophlebis argutula (Heer) Font.
Cladophlebis magnifolia  Brick.
Cladophlebis czokpakensis Orlovskaya.
Cladophlebis aff. magnifica Brick.
Raphaelia diamensis Sew. f. spinosa (Aksarin) Teslenko.
Raphaelia dentata Orlovskaya.
Nilssoniopteris aff. vittata (Brongn.) Florin.
Nilssoniopteris boroldaica Orlovskaya.
Nilssoniopteris karataviensis Orlovskaya.
Williamsoniella vachrameevii Orlovskaya.
Williamsonia haydenii Sew.
Anomozamites  kornilovae Orlovskaya.
Anomozamites lindleyanus Schimper.
Anomozamites dentatus Vassil.
Anomozamites elegans Orlovskaya.
Pierophyllum cf.tietzei Schenk.

 

ORDER CYCADALES

Pseudoctenis locusta Harris.
Pseudoctenis sp.
Nilssonia acuminata (Presl.) Goepp.
Nilssonia serrata Pryn.

CYCADOPHYTA INCERTAE SEDIS

Taeniopteris ferganensis Brick.
Taeniopteris sp. A.
Taeniopteris sp. B.

 

ORDER GINKGOALES

Ginkgoites ex. gr. sibirieus (Heer) Sew.
Ginkgoites cf. kazachstanicus (Genkina) Krassilov.
Ginkgoites sp. A.
Ginkgoites sp. B.
Eretmophyllum boroldaicum Orlovskaya.
Pseudotorellia ephela (Harris) Florin 
Pseudotorellia sp. A.
Pseudotorellia sp. B.
Baiera cf. gracilis (Bean) Bunbury.
Sphenobaiera sp. A. 
Sphenobaiera sp. B.

 

ORDER CZEKANOWSKIALES

Phoenicopsis ex gr. angustifolia Heer.
Phoenicopsis ex gr. speciosa Heer.
Phoenicopsis cf. rarinervis Krysht. et Pryn.
Czekanowskia ketovae Orlovskaya.
Czekanowskia ex gr. rigida Heer.
Czekanowskia sp.
Ixostrobus heeri Prynada.

 

ORDER CONIFERALES

Pagiophyllum setosum (Phillips) Seward
Elatocladus conferta (Oldham) Halle.
Podozamites  lanceolatus (Lindl. et Hutt.) Schimper.
Ferganiella latifolia Brick. 
Ferganiella lanceolata  Brick 
Ferganiella ovalis  Tur.-Ket.
Storgaardia spectabitis Harris.
Pityophyllum angustifolium (Nath.) Moeller.
Pityophyllum ex gr. nordenskioldii (Heer) Nath.

GYMNOSPERMAE INCERTAE SEDIS

Stenorachis dubius Antevs.
Carpolithes heeri Tur.-Ket.

 

Location:

1- Chokpak (Chokpak coal site, Melnichiy site);
2- Kurkureu;
3- Akbulak;
4- Borolday;    
5- Taskomyrsay coal production site;
6- Ayak-Sungin coal production site;
7- Issyktas;
8- Taskomyrsay, open area;    
9- Kashkarata river;
10- Ayak-Sunga river.

Late Jurassic Plants

 

CLASS EQUISETINAE
ORDER EQUISETALES

Equisetites ferganensis Sew.
Equisetum laterale Phill.

CLASS FILICES
ORDER FILICALES

Stachypteris turkestanica Tur.-Ket.
Stachypteris turkestanica forma elongata Tur.-Ket.
Stachypteris elongata Tur.-Ket.
Stachypteris sp.
Coniopteris angustiloba Brick
Coniopteris murrayana (Brongn.) Brongn.
Coniopteris burejensis (Zal.) Sew.
Coniopteris  karataviensis Tur.
Sphenopteris tyrmensis Sew.
Sphenopteris rotundiloba Sap.
Sphenopteris modesta Bean
Sphenopteris cf. moissenetii (Sap.) Tur.-Ket.
Sphenopteris sp.
Clathropteris sp.
Hausmannia sp.
Cladophlebis nebbensis Brongn.
Cladophlebis denticulata Brongn.
Cladophlebis sp.

CLASS GYMNOGPERMAE
ORDER CAYTONIALES
Sagenopteris phillipsii (Brong.) Presl.

ORDER BENNETITTALES

Williamsonia czochaiensis Tur.-Ket.
Williamsoniella karataviensis Tur.-Ket.
Weltrichia harrisii Doludenko
Weltrichia auliensis Doludenko
Ptilophyllum cutchense Oldh. et Morris.
Ptilophyllum acutifolium Feistm.
Ptilophyllum caucasicum Doludenko et Svan.
Otozamites hislopii (Oldh.) Feistm.
Otozamites latior Sap.
Otozamites cf. beanii (Lindl. et Hutt.) Brongn.
Otozamites sphenozamioides Tur.-Ket.
Otozamites sp.
Sphenozamites sphenozamioides (Tur.-Ket.) Dolud.
Zamites buchianus Ettingsh.
Zamiophyllum buchianum (Ettingsh.) Nath.
Zamites sp.
Pseudocycas dubius Tur.-Ket.
Pseudocycas dubia Tur.-Ket.
Pterophyllum sp.
Cycadolepis kazachstanica Tur.-Ket.

ORDER CYCADALES

Paracycas harrisii Dolud.
Nilssonia aff. obtusa (Nath.) Harris.
Nilssonia ex gr. orientallis, Heer
Nilssonia taeniopteroides Halle
Cycadites dubius (Tur.-Ket.) Doludenko
Cycadites saportae Seward
Taeniopteris sp.

ORDER GINKGOALES

Ginkgoites sibirica Heer
Ginkgoites sp.
Baiera colchica Pryn.
Baiera sp.
Sphenobaiera kazachstanica Doludenko
Sphenobaiera spectabilis (Nath.) Florin
Sphenobaiera sp.A
Sphenobaiera sp.B
Eretmophyllum magnum Doludenko

ORDER CZEKANOWSKIALES

Czekanowskia longifolia Tur.
Czekanowskia auliensis Dolud.
Phoenicopsis angustifolia Heer
Desmiophyllum sp.

ORDER CONIFERALIS

Araucarites vassilevskiae Tur.-Ket.
Brachyphyllum mamillare Brongn.
Brachyphyllum expansum (Sternb.) Sew. gracile
Brachyphyllum expansum (Sternb.) var. gracilis Brick
Brachyphyllum expansum (Sternb.) Sew. typicum
Brachyphyllum expansum (Sternb.) Sew.falcatum
Brachyphyllum expansum (Sternb.) var. falcata Brick.
Brachyphyllum expansum (Sternb.) Sew.
Brachyphyllum aff. expansum (Sternb.) Sew.
Brachyphyllum mammilla eforme Orlovsk.
Brachyphyllum gracile Brongn.
Brachyphyllum brickae Dolud.
Brachyphyllum zhombicum Feistm.
Brachyphyllum romanovskyi Brick.
Pagiophyllum peregrinum (Lindl. et Hutt.) Schenk
Pagiophyllum cf. peregrinum Orlovsk.
Pagiophyllum papillatum Orlovsk.
Pagiophyllum ketovae Orlovsk.
Pagiophyllum cf. burmense Sahni.
Pagiophyllum falcatum Barthol.
Elatocladus jabalpurensis (Feistm.)
Elatocladus minutus Doludenko
Elatocladus subzamiodes (Moeller) Tur.-Ket.
Elatocladus ketovae Doludenko
Storgaardia kazachstanica Tur.-Ket.
Taxocladus obtusifolia Pryn.
Cupressinocladus kazachstanicus  Tur.-Ket.
Cupressinocladus karataviensis Tur.-Ket.
Cupressinocladus cf. malkerii Schimp.
Widdringtonites  karataviensis Tur.-Ket.
Podozamites lanceolatus Lindl. et Hutt.
Podozamites lanceolatus var. angustifolius non    
(Schenk.) Eichwald.
Podozamites angustifolius (Eichw) Heer
Pityophyllum angustifolium (Nath.) Moeller
Pityophyllum nordenskioldii (Heer) Nath.
Pityospermum lundgrenii (Nath.) Sew.
Pityospermum latum Brick
Pityospermum gracile Tur.-Ket.
Pityospermum maakiana (Heer) Nath.
Pityospermum karataviensis Tur.-Ket.
f. magna Tur.-Ket.
Pityospermum fasciforme Tur.-Ket.
Pityospermum obliquum Tur.-Ket.
Pityospermum cedriformis Tur.-Ket.
Pityospermum nansenii Nath.
Pilyospermum sp.
Conites sp.
Carpolithes karatavicus Tur.-Ket.
Platylepis oblanceolatus Tur.-Ket.
Platilepis levis Tur.-Ket.
Platilepis minor Tur.-Ket.
Platilepidium leve (Tur.-Ket.) Tur.-Ket.
Problematospermum ovalle Tur.-Ket.
Problematospermum elongatum Tur.-Ket.
Schizolepis sp.
Samaropsis rotundata  Heer.
Samaropsis problematica Tur.-Ket.
Samaropsis kazachstanica Tur.-Ket.
Stenomiscus magnus Tur.-Ket.
Cupressocarpus ovatus Brick
Cupressocarpus sp.
Pityospermum pinisimulans Tur.-Ket.

Location:
1- Chokhay site;
2- Aulie;
3- Galkino Village (Uspenskoe);
4- Chugurchak

LIST OF FOSSIL PLANTS OF THE LATE CRETACEOUS
AKSU-ZHABAGLY BIOSPHERE RESERVE

CLASS FILICES
ORDER MARSILEALES

Marsilea vera Jarm.
Asplenium dicksonianum Heer
Kirchnera dentata Velen.

CLASS GYMNOSPERMAE
ORDER CONIFERALES

Araucarites sp.
Sequia sp.
Cyparissidium gracile Heer
Protophyllocladus polymorphus (Lesq.) Berry

CLASS ANGIOSPERMAE
ORDER MAGNOLIALES
Magnolia ? alternans Heer

ORDER LAURALES

Lindera jarmolenkoi (Jarm.) Imch.
Laurus plutonia Heer
Daphnophyllum kzylzhariensis Shilin

ORDER  ILLICIALES
Illiciphyllum deletum Velen.
ORDER RANALES
Cocculus extinctus Velen.

ORDER HAMAMELIDALES

Platanus pseudoguillelmae Krass.
Platanus cuneiformis Krass.
Platanus embicola Vachr.
Platanus populina Jarm.
Platanus primaeva Lesg.
Platanocarpus ovatus Jarm.
Platanocarpus sp.

ORDER URTICALES

Planera antiqua Heer
Zelkova kazawaevii Sams.
Ulmus sp.
Ficus embensis Vachr.

ORDER FAGALES
Castanopsis jarmolenkoi Shilin

ORDER SALICALES
Populus fedorovtshii Sams.

ORDER EBENALES
Diospyros primaela Heer
Diospyros sp.

ORDER MALVALES
Dombeyopsis sp.

ORDER EUPHORBIALES
Crotonophyllum cretaceum Velen.

ORDER FABALES (LEGUMINALES)
Bauhinites sp.
Leguminosites ovalifolius Heer.

ORDER SAPINDALES
Sapindophyllum brodii (Sams.) Shilin

ORDER RHAMNALES

Ziziphus menneri Vachr.
Paliurus colombiii Heer
Cissites inaequidentatus Jarm.
Cissites kzyldscharicum Sams.
Cissites  korovinii Shilin.

Location

Kzylzhar.